Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Gündem

20 Kasım 2020 Cuma 09:07:48

Çin aşısından iyi haber geldi! Pazartesi günü gönüllüler aşılanacak!

Koronavirüsün engellenmesi için geliştirilen Çin aşısının faz 3 çalışmaları başarılı tamamlandı. İlk etapta Diyarbakır’da gönüllü olan vatandaşların pazartesi gününden itibaren aşılanacağı kaydedildi. Yeni yılın başlarında ise toplumsal aşılanmaya geçileceği tahmin ediliyor. Peki aşı olacak kişilerde hangi şartlar aranıyor?

Koronavirüs salgını nedeniyle Türkiye genelinde vaka ve ölüm sayıları günden güne artıyor. Salgının önüne geçebilmek için bu akşam saat 20.00’de uygulamaya konulacak bazı tedbirler alındı. Bir taraftan da aşı çalışmalarından gelen olumlu haberler yüzleri güldürüyor.

Çin aşısı olarak tanınan CoronaVac aşısının ülkedeki 700 gönüllüye uygulanacağı aktarıldı. Sinovac firmasının geliştirdiği aşının faz 3 çalışmaları da olumlu sonuç verdi. Çin aşısının denemelerinde yüzde 98’e varan oranlarda koruyuculuk olduğu kaydedildi. Diyarbakır il Pandemi Kurulu Üyesi olan Prof. Dr. Mustafa Kemal Çelen güzel haberi verdi.

Aşı olacak kişilerde hangi şartlar aranıyor?

Aşının faz 3 çalışmalarının başarılı olduğunu ifade eden Çelen, gönüllü olan vatandaşların pazartesi gününden itibaren aşılanabileceğini kaydetti. Dicle Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı olan Çelen, gönüllü olabilecek kişilerin hastalığı geçirmemiş olması gerektiğini aktardı. Gönüllü olacak kişilerin 18 ila 59 yaş arasında olması gerektiğini aktaran Çelen, ülkede 14 merkezde bu aşılanma çalışmasının yapılacağını ifade etti.

Gönüllü aşılanma çalışmasına dair bilgi veren Prof. Dr. Mustafa Kemal Çelen, ilk aşamada hastalığı geçirmemiş kişilere birer doz uygulanacağını ifade etti. İki hafta sonra ise diğer doz aşının uygulanacağını kaydeden Çelen, yeni yılın başlarına kadar toplum aşılanmasının yapılabileceğini söyledi.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

Güncel Haberler

Yukarı