Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Gündem

14 Ocak 2021 Perşembe 16:35:45

Covid-19 Aşıları Türkiye’de Ne Zaman Yapılmaya Başlanacak? Öncelik Sırası Nasıl Belirlenecek?

Covid-19 aşısını kimler olacak? Korona aşısı kaç doz olarak yapılacak? Covid-19 aşıları Türkiye’ye geldi mi? Covid-19 aşısı olmak için öncelikli sıra nedir? Öncelikli Sıraya göre aşı nasıl olunacak? Aşı olmak için izlenecek yollar nelerdir? Nasıl Covid-19 aşısı olabiliriz?

Mart 2020 yılından bu yana kadar dünyanın mücadele ettiği Korona virüs salgını ile ilgili bilim adamlarının büyük yol kaydettiğini biliyoruz. Gerek Almanya gelerek Çin Halk Cumhuriyeti Covid-19 saygınını önlemek amaçlı aşı geliştirmişti. Türkiye Almanya’dan aşı almak yerine Çin’den 50bin aşı talebinde bulunmuştu. Her ne kadar Çin’den sipariş verilen aşılar tartışma yaratmış olsa da aşıların yapılmaya başlanacağı tarih belli oldu. Öncelikle aklında tereddüt yaşayan TÜRK Milletine örnek olmak amaçlı Önce Çağla Şıkel, daha sonra eski partneri Alişan Korona virüs aşısı olmuştu. 13 Ocak 2021 günü Sağlık Bakanımız Fahrettin Koca’ya  Çin’den gelen covid-19 aşısı yapılmıştı. Bunun üzerine İnternette Sayın Fahrettin Koca’nın sesi üzerine Çinli bir vatandaşın sesi dublaj yaptırılıp komik bir video oluşturulmuştu.

Covid-19 Aşısı yapım sıralaması nasıl olacak? Aşılamada öncelikli kim baza alınacak?

Korona virüs aşısında öncelikli olarak Sağlık çalışanları ön planda olacak. Fakat alınan duyumlara göre sağlık çalışanları arasında da aşı olacak olanlar ve aşı olmak istemeyenler ikiye ayrılmış şekilde. Hatta Aşının çinden alınmış olması da büyük polemik içeriyor. İlk başta hastalık Çin Halk Cumhuriyeti’nin Şehri olan Muah Şehrinde ortaya çıkmıştı. Bunun üzerine Covid-19 için Önce Almanya daha sonra Çin aşı geliştirmişti. Türkiye Cumhuriyetinin Sağlık Bakanı Sayın Fahrettin Koca ise Aşıları Çin Halk Cumhuriyetinden talet ettiklerini açıklamıştı. Testleri henüz tamamlanmayan aşıların ne zaman yapılmaya başlanacağı büyük bir merak konusu haline geldi. Aşıların yapılmasında öncelik sağlık çalışanları olmakla birlikte huzur evinde kalan yaşlılarımızın ikinci sırada olması ve daha sonra üçüncü sırayı alan öncelikli kronik rahatsızlığı olan hastalardır.

Yapılacak olan Covid-19 aşısının yan etkileri şuanlık bilinemiyor fakat iki doz halinde kişiye enjekte edileceği ve yapıldıktan en az 15 dakika aşının yapıldığı yerden ayrılmaması gerektiği bildiriliyor. Yapılan ilk dozun yan etkisinin olup olmamasına göre ikinci dozun hangi tarihte olunacağı hesaplanarak kişinin kendisine bilgi verilecek.

Covid-19 Aşısı olmak için ne yapmak gerekiyor?

E-Nabız sisteminden yada MHRS randevu sisteminden covid aşısı olmak istediğinize dair randevu oluşturuyorsunuz. Eğer aşıyı olacak kişiler arasında öncelikli sıraya göre ön planda yer alırsanız aşıyı yapacak olan birim tarafından randevu saatiniz ve tarihiniz size bildiriliyor. Daha sonra aşınızı olmak için gittiğinizde korona aşısını olduktan sonra en az 15 dakika aşıyı olduğunuz binadan ayrılmamanız ve aşının olası yan etkilerine hemen müdahale edilmesi amaçlı beklemeniz gerekiyor. 15 dakika sonunda hiç bir yan etki göstermezseniz diğer covid-19 aşısının ikinci dozu için yapılacak olan tarih ve randevu saati tarafınıza bildiriliyor. Covid-19 aşısı iki doz olarak yapılacak olan bir aşıdır. 15.01.2021 Cuma gününden itibaren öncelikli olarak sağlık çalışanlarına yapılması beklenen bir aşıdır ve tahminlerimize göre şuan sadece büyük şehirlerde yapılmaya başlanacak. daha sonra yavaş yavaş diğer bölgelere yayılmaya başlanacak. Covid-19 aşısının bir zararı var mı bilinmez ama şimdiden akıllarda bir çok soru işareti oluşturduğu çok açık.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı