Doğalgaz faturaları iptal mi ediliyor? Ödenen doğalgaz faturaları iade mi edilecek?

İstanbul Gaz Dağıtım Sanayi ve Anonim Şirketi bünyesinde tüm İstanbullu vatandaşların doğalgaz faturalarında tamamı ile mevzuata aykırı biçimde fatura düzenlenmişti. Bu mevzuata aykırı fatura düzenleme uygulaması sonrasında tepkilere neden olduktan sonra kısa süre içerisinde incelemeye alındı. Doğalgaz faturalarını ödeyenler iade alabilecek mi? Faturalar iptal edilecek mi? Şu anda Türkiye’de en sık sorulan sorulardan bir tanesidir. İGDAŞ nezdinde gelişen bu mevzuat dışı vuku ile beraber devletin Kamu Denetçiliği Kurumu, çok kısa bir süre içerisinde inceleme başlattı.

Doğalgaz faturaları iptal mi ediliyor? Ödenen doğalgaz faturaları iade mi edilecek?

İstanbul Gaz Dağıtım Sanayi ve Anonim Şirketi bünyesinde tüm İstanbullu vatandaşların doğalgaz faturalarında tamamı ile mevzuata aykırı biçimde fatura düzenlenmişti. Bu mevzuata aykırı fatura düzenleme uygulaması sonrasında tepkilere neden olduktan sonra kısa süre içerisinde incelemeye alındı. Doğalgaz faturalarını ödeyenler iade alabilecek mi? Faturalar iptal edilecek mi? Şu anda Türkiye’de en sık sorulan sorulardan bir tanesidir. İGDAŞ nezdinde gelişen bu mevzuat dışı vuku ile beraber devletin Kamu Denetçiliği Kurumu, çok kısa bir süre içerisinde inceleme başlattı. Kamu Denetçiliği Kurumu olayı inceledikten sonra EPDK tarafından verilen karar İGDAŞ’ı çok ciddi maliyetlere sokabilecek. İşte doğalgaz faturaları ile alakalı tüm ayrıntılar…

İGDAŞ, İstanbul’da son bir ay içerisinde kesilen faturaların tamamının mevzuata aykırı olduğunu kabul etti. İstanbullular gelen yüksek doğalgaz faturasına ciddi tepkiler gösterdi. Şikâyetçi olan İstanbulluların şikâyetleri hemen soruşturulmaya alınmasına neden oldu. Aynı gün içerisinde 400 bini aşan şikâyet ile beraber soruşturmaya alınan İGDAŞ, yasal olmayan fatura düzenleme suçundan yargılanacak. EPDK’nın verdiği karara göre İstanbul’da doğalgaz faturalarının tamamının 30 günlük olacak şekilde yeniden düzenlenmesine karar verildi. Gerçek rakamların yansıtılması ve tüm İstanbullu vatandaşların posta kutularına iletilmesi gerekiyor. Doğalgaz faturaları yeniden düzenlenecek evet ancak ödenen doğalgaz faturaları iade edilecek mi? Ödemeyenler de yeni faturayı mı bekleyecek? Doğalgaz faturaları ile alakalı alınan kararlar…

DOĞALGAZ FATURALARI 30 GÜNLÜK YENİDEN DÜZENLENECEK!

İGDAŞ, İstanbul’da kesilmiş olan tüm doğalgaz faturalarını yeniden düzenleyecek. EPDK tarafından alınan kararlar neticesinde 30 gün üzerinden yeniden tüm faturalar düzenlenecek. EPDK ve Kamu Denetçiliği Kurumu tarafından yapılan soruşturma neticesinde verilen karar, doğalgaz faturalarının yasal mevzuata uygun olmadığı şeklindedir. Bu nedenle tüm doğalgaz faturaları 30 günün üzerinden yeniden düzenlenecek. İstanbul’da ikamet eden doğalgaz abonelerinin tamamı için yapılan uyarı ise eğer doğalgaz faturası ödenmiş ise ödenecek olan miktardan düşecek. Ayrıca bu süreçte tüketilmiş olan bakiye de bir sonraki faturaya yansıtılmış olacak.

FATURA BEDELLERİ İADE EDİLECEK Mİ?

İGDAŞ, tarafından mevzuata aykırı bir şekilde düzenlenmiş olan tüm doğalgaz faturaları ardından İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden konu hakkında bir açıklamanın geldiği öğrenildi. Ödenmemiş olan faturalar bu süreçte iptal edilecek ve 30 güne karşılık gelecek şekilde yeniden düzenlenecek. Faturaları ödemiş olan vatandaşların başvurusu üzerine ödenmiş faturalar da 30 gün üzerinden yeniden hesaplanacak ve düzenlenecek. Tüketilmiş kısmın ise bir sonraki faturaya yansıtılması bekleniyor.

YORUM EKLE