Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Gündem

17 Ocak 2021 Pazar 11:20:26

Dondurmadan insana koronavirüs geçer mi? Bilim Kurulu üyesi Ateş Kara’dan dondurma açıklaması!

Çin’de 3 dondurmada tespit edilen koronavirüs sonrası şirketin çalışanları karantinaya alındı, donmuş gıdalardan insanlara virüs bulaşıp bulaşmayacağı merak edilmeye başlandı. Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, koronavirüs dondurmadan bulaşır mı? Dondurmadan insana koronavirüs geçer mi? sorusuna yanıt verdi.

Çin’in Tianjin kentindeki bazı dondurmalarda yapılan inceleme sonrası koronavirüse rastlanması tüm dünyayı şoke etti. Dondurmalarda koronavirüse rastlanmasının ardından şirket çalışanları karantinaya alındı, ürünlere el konuldu. Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, Çin’de dondurmalarda tespit edilen koronavirüs hakkında Twitter hesabından açıklama yaptı. Kara, koronavirüs dondurmadan bulaşır mı? sorusuna yanıt verdi.

Dondurmadan insana koronavirüs geçer mi?

Çin’deki olayın ardından vatandaşların kafasında oluşan koronavirüs dondurmadan bulaşır mı? sorusunu yanıtlayan Ateş Kara, olaya dair görüşlerini aktardı. Ateş Kara, dondurmalardaki virüsün büyük olasılıkla üretim esnasında pozitif bir çalışandan bulaşmış olabileceğini kaydetti. Dondurmanın soğuk olduğu için virüsü uzun süre muhafaza edebileceğinin altını çizen Kara, koronavirüsün gıdalardan insanlara bulaşmayacağını ve böyle bir örneğin şimdiye kadar görülmediğini kaydetti.

Şirketin bin 662 çalışanı karantinaya alındı

Dondurmalarda rastlanan virüslerin hastalığa neden olabilecek virüslerden olup olmadığının bilinmediğini kaydeden Kara, şimdiye kadar gıdadan insana virüs bulaşmadığı için vatandaşların rahat olması gerektiğini bildirdi. Halkı paniğe sürükleyen koronavirüslü dondurma olayında dondurma üreticisi şirket olan Tianjin Daqiaodao Food Co.’nun bin 662 çalışanı karantinaya alındı. Bu olay “koronavirüs ile donmuş gıdalar” arasındaki ilişkinin bir kez daha masaya yatırılmasına yol açtı.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı