Elektrik Faturasına 53 TL ile 106 TL Arasında Yardım Yapılacak! Aile Bakanı Selçuk Yardım Başvurularını Başlattı!

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, elektrik faturalarına yapılacak olan yardımlardan bahsetti. Elektrik tüketiminin her zamankinden çok daha fazla olduğuna dikkat çeken Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk elektrik faturalarında devletin en az 53 TL ile en fazla 106 TL destek sağlayabileceğini anlattı. Destek tutarları her ay kişilerin hesaplarına aktarılacağını ve elektrik tüketimindeki zafiyeti bu şekilde giderebileceklerin ifade etti.

Elektrik Faturasına 53 TL ile 106 TL Arasında Yardım Yapılacak! Aile Bakanı Selçuk Yardım Başvurularını Başlattı!

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, elektrik faturalarına yapılacak olan yardımlardan bahsetti. Elektrik tüketiminin her zamankinden çok daha fazla olduğuna dikkat çeken Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk elektrik faturalarında devletin en az 53 TL ile en fazla 106 TL destek sağlayabileceğini anlattı. Destek tutarları her ay kişilerin hesaplarına aktarılacağını ve elektrik tüketimindeki zafiyeti bu şekilde giderebileceklerin ifade etti. Sokağa çıkma yasağı süreci boyunca elektrikli aletlerin kullanılması çok normal. Bu sebeple günlük elektrik tüketiminin tam üç katına çıkıldı. Bunu çok göremeyiz tabii ki ama faturaları ödeme aşamasında sıkıntılar çıkacağı kesin. Bu nedenle aynı şeyi düşünmüş olan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk Cumhurbaşkanımız ile görüştükten sonra elektrik faturalarına en az 53 TL en fazla 106 TL para ödeyebileceklerini ifade etti. Konuşma yaptığı esnada elektrik faturalarının yüksek geliş nedenleri konuşuluyordu. Elektrik tüketim desteği zaten olan bir kavram ve bu düzenli bir şekilde ödeniyor. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk elektrik tüketim desteğine ilişkin açıklamalarda bulundu. Konuya ilişkin konuşmasında elektrik tüketim desteği ödemelerinde bir yılda 515 bin 47 hanenin bu ödemeleri aldığını ifade eden Bakan Selçuk, 2020 yılında da bu desteğin devam ettiğini açıkladı.

Elektrik Tüketim Desteği Açıklaması

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk elektrik tükerim desteğine ilişkin konuşmasında, "Dezavantajlı aile ve vatandaşlarımız, ihtiyaçlarına uygun çözüm seçenekleri ile tanıştı. Mart 2019'da uygulamaya koyduğumuz 'Elektrik Tüketim Desteği Sosyal Yardım Programı' da bunlardan biri." dedi. Bu destek kapsamında şuana kadar toplam 1 milyon 515 bin 47 ihtiyaç sahibi haneye elektrik tüketim desteği sağlandığını ifade eden Çalışma Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk yardım tutarlarına dair şu bilgileri verdi. "Uygulamayla düzenli sosyal yardımlardan faydalanan ailelerin aylık 150 kilovatsaate kadar elektrik tüketimleri Bakanlıkça karşılanıyor. Bu kapsamda ailede bulunan kişi sayısına göre 53 ila 106 lira destek veriliyor. Bakanlık, düzenli sosyal yardım alan vatandaşlar için uygulanan program dahilinde 1-2 kişilik hanelere aylık 75 kilovatsaat (53,27 lira), 3 kişilik hanelere aylık 100 kilovatsaat (71,2 lira), 4 kişilik hanelere aylık 125 kilovatsaat (88,78 lira), 5 veya daha fazla kişilik hanelere de aylık 150 kilovatsaat (106,53 lira) elektrik tüketim desteği sunuyor."

Elektrik Tüketim Desteği Nasıl Alınır?

Elektrik Tüketim Desteği için başvuru yapılmıyor. Aile Bakanlığı'nın ilgili birimleri sosyal yardım alan vatandaşların durumlarına göre elektrik desteği alacak aileleri belirliyor. Yardım ise para şeklinde yapılmıyor. PTT'ye elektik faturası ile müracaat eden vatandaşların faturalarından elektrik tüketim desteği kadar tutar kesiliyor, üzerini vatandaşlar ödüyor. Örneğin 150 TL elektrik faturası gelen bir vatandaş 106 TL destek alma hakkına sahipse, 106 TL faturadan düşüyor vatandaş sadece 44 TL olarak faturasını ödemiş oluyor. Elektrik tüketim desteğine ilişkin daha kapsamlı bilgi almak isteyen vatandaşlar sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına başvuru yapabilirler.

YORUM EKLE