Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Gündem

1 Ocak 2021 Cuma 22:18:05

Emekliler Aylardır Beklediği Emekli Maaşları zam için Flaş Açıklama! 2021 Ocak Ayı Emekli Zammı Ne Kadar Olacak?

Emeklilerin aylardır beklediği Emekli zam açıklaması. Milyonlarca emeklinin ne kadar zam bekleyeceği karar belli oluyor. Enflasyon rakamları 4 Ocak tarihinde açıklanarak yeni emekli maaşları belli olacak. 2021 Emekli maaşları ne kadar olacak? İşte 2021 Emekli maaşları hakkında flaş açıklama!

Emekli maaşlarına dair her geçen gün yeni bir haber gündeme gelmektedir. Bu neden yüzünden maaşlar hakkında geri sayımın devam ettiğine yönelik açıklamaların yapılması yanlış değildir. Üstelik 2020 yılı içerisinde yaşananmış olan olağanüstü durumlar yüzünden 2021 yılı için beklentilerin boyutu da artmış durumdadır. Bu çerçevede;

  • Taşeron işçilerin maaşları,
  • Asgari ücret tutarları,
  • Çalışan maaş zam oranları da milyonlarca vatandaş tarafından takip edilmiştir.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı her sene olduğu gibi bu sene de zam miktarlarını uygun kıstaslarla birlikte belirlemektedir. Bundan kaynaklı olarak maaşların netlik kazanabilmesi açısından enflasyon verilerinin tamamlanması beklenmektedir. Zira halen aralık ayına ait olan net veriler açıklanmış değildir.

Emekli Ocak Zammında Son Detaylar

Vatandaşların merak ettiği 2021 emekli maaş zam oranları için Merkez Bankası tarafından belli tahminler hazırlanmaktadır. Öncellikle veriler için halen 5 aylık enflasyon rakamlarından istifade edilmektedir. Kesin sonuçlar için aralık ayı enflasyon değerlerine ihtiyaç bulunmaktadır. Bu neden yüzünden Merkez Bankası bir anket sistemi oluşturulmuştur.

Resmî sonuçları elde edilen anket sistemine göre enflasyon beklentileri rakamsal olarak değer kazanmıştır. Aynı değerler olması muhtemel zam oranlarının ve maaş miktarlarının tahmin edilmesinde kullanılmıştır. Bakanlık yetkilileri tarafından bir açıklama gelmemesine karşın farklı maaş rakamlarının haberlere konu olmasının nedeni de budur. Anketler TÜFE beklentisinin de oluşmasında önemli pay sahibidir.

Emekliler İçin Ocak Zammı Netlik Kazanıyor

Emekliler için ocak zammı konusunda;

  • Emekli olunan kurum,
  • Enflasyon değerleri,
  • Prim ödeme miktar gibi detayların da önem derecesi yüksektir.

Sayılan nedenler yüzünden tahminler genellikle minimum rakamlar üzerinden gerçekleştirilmektedir. Bu sayede kişiler aslında minimum rakamların daha üzerinde maaş sahibi olabilmektedir. Maaşların kesin sonuçlarına bireysel hesaplamalar gerçekleştirilerek erişim sağlanması mümkündür. Bu tür hesaplamalar uzmanlar tarafından gerçekleştirilebilmektedir. Aynı şekilde online hesaplama sistemlerinden istifade edilerek de bahsi geçen sonuçlara ulaşmak mümkündür.

Emekliler için merak konusu olan 2021 emekli maaş zammında artık sona yaklaşıldığının bilgileri gelmektedir. Bu çerçevede aralık ayı için beklenti anketine göre karar vermiş olan uzmanların sayısı da çok fazladır. Anket sonuçlarından TÜFE beklentisinin %14,18 olacağı tahmin edilmektedir. Bu çerçevede hem BAĞKUR hem de SSK emeklileri için zam oranı %7,96 civarında olacaktır. Tabi zam oranının kesin verileri ancak resmi olan sonuçların gelmesi ile belirlenecektir.

Emekliler İçin Ocak Zammı Ne Kadar Olacak?

2021 emekli maaşları ne olacak konusu hakkında yapılan tahminler oransal verilerden ibaret de değildir. Uzmanlar emeklilerin emekli oldukları kurumlar nezdinde geçerli tahminlerde de bulunmaktadır. Geçtiğimiz yıllarda bu tür tahminlerin tutmuş olması bu sene için de tahminlere güven oluşmasını sağlamıştır. Gelen açıklamalar esnaf emeklileri için 2.036 TL’yi göstermektedir.

Emeklilik sonrası temin edilen maaş tutarları herkeste aynı değildir. Esnaflar için en düşük maaş beklentisinin 2.036 TL olması bu durumu kanıtlayan unsurlardan biri olarak kabul edilmektedir. Çünkü memurlar için aynı beklentiler 3.010 TL civarındadır. Ayrıca memurlarda ve memur emeklilerinde zamlı maaşların hesaplanması açısından farklı kıstaslar da dikkate alınmaktadır.

Memur maaş zammı için hesaplara yansıtılan sistemler sadece enflasyon rakamlarından oluşmamaktadır. Her sene olduğu gibi bu sene de %3 zam eklentisi yapılacaktır. Buna ek olarak maaşlarda enflasyon rakamlarının %4’ü kadar bir fark gönderilecektir. Buradan da anlaşıldığı üzere zam verilerinin kesinleşmesi enflasyona bağlıdır. Enflasyon rakamları ise 4 ocakta resmi şekilde açıklanacaktır.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı