Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Gündem

30 Aralık 2020 Çarşamba 21:30:29

Emeklilere Müjde! 2965 TL Maaş Geleceği Açıklandı

Emeklilere müjde! 2021 emekli maaşlarında yeni gelişmeler yaşanıyor. Gelecek zam beklentisiyle Emekli vatandaşlara 2965 TL, Emekli memurlara 3918 TL Ödeme gelecek. İşte Emeklilerle ilgili gelen o gelişmelere! Emeklilere yapılacak zam ve maaş miktarları belli oluyor!

Senenin sonunun yaklaşması ile birlikte vatandaşlar maaş miktarlarının açıklanmasını beklemeye başlamıştır. Milyonlarca vatandaş gerek çalışan zamlarını gerekse emekli zamlarını miktar ve oran olarak araştırmaktadır. Zira elde edilecek olan sonuçlar geçim sıkıntısı yaşanıp yaşanmayacağını gösterecektir. Emekli maaş zammının belirlenebilmesi için belli bir sistem bulunmaktadır.

Zam miktarlarının belirlenmesinde oluşturulan sistemin takibi senelik şekilde gerçekleştirilmektedir. Bu sayede herhangi bir haksızlık oluşmasının da önüne geçilmiş olmaktadır. Vatandaşlar geçen senelerde olduğu gibi bu sene de enflasyon oranlarına uygun şekilde bir zam oranı ile karlı karşıya kalacaktır. Emekli maaş zam oranı için net veriler gelmeye de başlanmaktadır. Ancak veriler netleşmesine karşın halen kesin değildir. Kesinlik kazanılması için 4 Ocak tarihinin beklenmesi istenmektedir.

Emekli Maaşları Ne Olacak?

Emekli maaş zamları ne olacak konusu;

  • Memurları,
  • Memur emeklilerini,
  • Esnaf emeklilerini,
  • SSK emeklilerini ilgilendirmektedir.

Bu neden yüzünden devlet resmî kurumları merak edilen konu başlıklarını net bir şekilde ortaya koymaya çalışmaktadır. Sistemlerin hesaplama stillerinde değişim olmadığı bilgisi de aynı durum çerçevesinde duyurulmuştur. Örnek vermek gerekirse memurlar ve memur emeklileri ocak ayı içerisinde %3 oranında bir ilave alacaktır. Bu ilave enflasyon oranına göre belirlenecek olan zam miktarından ayrı olarak düşünülmek zorundadır.

Memur ve emekli maaş zamlarının kesinlik kazanabilmesi için enflasyon rakamlarının kesinlik kazanması beklenmektedir. Ancak halen aralık ayının rakamsal verileri girilmiş değildir. Verilerin girilmesi için ocak ayının beklenmesi gerekmektedir. Buna karşın emekli maaşları 2021 yılı için uzman tahminleri gelmeye devam etmektedir. Gelen tahminlerin doğruluk oranı henüz bilinmemesine karşın gerçeğe yakın veriler elde edildiği düşünülmektedir.

Emekli Maaşlarında Ocak Zammı

Emekli maaşlarında ocak ayı içerisinde ne kadar zam geleceği resmi şekilde açıklanacaktır. Bu durumun nedeni daha önce de belirtilen enflasyon rakamları ile alakalıdır. Ancak Merkez Bankası tahminlerin oluşturulabilmesi için bir anket sistemi oluşturmuştur. Anketlerin sonuçlarına istinaden ocak ayında bir emeklinin ve memurun alması muhtemel rakamları ortaya çıkmıştır.

  • Emekliler için 2.965 TL,
  • Memurlar için 3.918 TL verilen rakamlar olarak açıklanmıştır.

2021 emekli ve memur maaşlarında tahmini yapılan rakamlarda minimum değerler kullanılmaya çalışılmıştır. Bundan ötürü gerçekte daha yüksek maaş tutarlarının temin edilmesi mümkündür. Peki bu durum nasıl olmaktadır? bilindiği üzere devlet, çalışanları için ek yardımlar yapmaktadır. Yardımların miktarı evli olunup olunmadığına ve çocuk sayısına göre değişmektedir. Evli ve çok çocuklu aileler taban maaş miktarının çok daha üzerinde maaş temini gerçekleştirebilmektedir.

Emekli Zamlarında Son Durum

Emekli maaşlarına ne kadar zam geleceği hakkında her yeni gün farklı bir açıklama gerçekleştirilmektedir. Bu nedene bağlı olarak son durum haberleri önem derecesini korumakta hatta artırmaktadır. Kim ne kadar zam alacak başlıkları özellikle haber sitelerinden takip edilmektedir. Merkez Bankası anket sonuçlarından yola çıkıldığında enflasyon tahminlerinin %12,1 olması beklenmektedir. Bu da son altı ayda %6’lık bir oran anlamına gelmektedir.

  • İşçi emeklileri,
  • Esnaf emeklileri,
  • Memur emeklileri zam miktarlarını bu oranlara göre belirleyecektir.

Enflasyon oranlarının beklenen seviyelerde olması neticesinde zam oranları da tahminler çerçevesinde gelecektir. Ancak memurlar için durum biraz daha farklı şekilde incelenmektedir. Çünkü memur maaşlarının hesaplanmasında ek ödemelerin işin içine katılması söz konusudur.

2021 memur maaşlarında %3’lük bir fark eklentisi yapılacaktır. Genel zam oranı da %2 olarak düşünüldüğünde memur maaşlarının toplamda %5 oranında artması sağlanacaktır. Artışlardan sonra oluşabilecek olan sıralama ise henüz resmî kurumlar tarafından onay almış değildir.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı