Bizimle iletişime geç
iLan365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

iLan365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Gündem

12 Ekim 2020 Pazartesi 21:20:34

EYT, Nafaka, Asgari Ücret Düzenlemelerinde Son Gelişmeler! ÖTV, MTV, KDV, Cezalar ve Vergi Borçlarında Son Dakika Af Yasası!

Uzun zamandır beklenilen KYK, vergi, MTV, KDV, cezalar ve vergi affı, borç yapılandırması uygulamasının gelip gelmediği birçok kişi tarafından araştırılıyor. EYT, nafaka, asgari ücret zammı görüşmeleri için tasarılar meclis gündemine geldi mi gibi sorular uzun bir süredir büyük bir merakla takip ediliyor. Meclis'in yoğun bir şekilde çalışmalarını sürdürdüğü bu dönemde pek çok konu maddesi ile ilgili detaylar merak ediliyor. KYK Borçları silinecek mi, vergi affı gündemde mi, EYT yasası çıkacak mı, borç yapılandırma yasası gündem de mi? Cevaplar haberimizde sizlerle…

Uzun zamandır beklenilen KYK, vergi, MTV, KDV, cezalar ve vergi affı, borç yapılandırması uygulamasının gelip gelmediği birçok kişi tarafından araştırılıyor. EYT, nafaka, asgari ücret zammı görüşmeleri için tasarılar meclis gündemine geldi mi gibi sorular uzun bir süredir büyük bir merakla takip ediliyor. Meclis’in yoğun bir şekilde çalışmalarını sürdürdüğü bu dönemde pek çok konu maddesi ile ilgili detaylar merak ediliyor. KYK Borçları silinecek mi, vergi affı gündemde mi, EYT yasası çıkacak mı, borç yapılandırma yasası gündem de mi? Cevaplar haberimizde sizlerle…

Özellikle Mart ayından itibaren yaşanan covid-19 salgını sebebiyle ekonomi alanında meydana gelen dalgalanmayla birlikte çok sayıda esnaf vergi borcu ile SGK prim borçlarını yatırmakta güçlük çektiler. Bu vatandaşlar esnafı kurtarmak için kendilerine özel olarak sunulan düşük faili kredi paketleri esnasında borcu yoktur yazısı istenmesi nedeniyle kendileri için özel olarak sunulan bu fırsatlardan faydalanma haklarını elde edemiyorlar. Durum böyle olunca mağduriyetleri daha da artıyor. 

Bu nedenle piyasada vergi ve SGK borçları adına yeni düzenleme hususları büyük bir merakla beklenilmeye başladı. Yeni döneme girilmesiyle birlikte meclis gündeminde yerini alması beklenilen düzenlemenin konu başlıkları nelerdir ? Af gelecek mi? İşte o soruların yanıtı…

MECLİS GÜNDEMİNDE YER ALMASI BEKLENİLEN DÜZENLEMELER

– KYK,
– Vergi,
– MTV,
– KDV,
– Cezalar,
– Vergi Affı,
– Borç Yapılandırması ön planda bulunuyor.

SSK VE VERGİ İÇİN AF DEĞİL ANCAK YAPILANDIRMA GELECEK!

Açıklaması gerçekleştirilen hususlara göre “Vergi Borçları hakkında kendileri için yapılandırma bekleyen vergi mükellefi kişiler vergi affı düzenlemesi hakkında en ufak bir hususun söz konusu olmadığına dair programda bulunan bu sözlere takılarak umutsuzluğa kapılmaları adına hiç bir durum yok. Devlet tarafınca Ağustos ayı 2020 yılı sonu ile birlikte ortalama olarak 243 milyar 987 milyon lira tahsil edemediği bir vergi de söz konusu olmaktadır.

Vergi konusuna ilişkin bir taraftan tahsilat/tahakkuk oranlarının da %66’lar düzeyinde olması ortalama olarak son 2 senede 5.5 milyon borçlu için elektronik haciz uygulanması ile birlikte bir taraftan da amme alacaklarının tahsilinin yapılabilme süreçlerinde tüm müesseselerin bu hususları kullanılmaları söz konusudur. Buna rağmen bir taraftan da gerekli olan tahsilat adımları meydana gelmiyorsa da demek ki vatandaşın gerçekten parasının olmadığı bilinmeli. Ekonomi alanında bir taraftan çarkların işlenmesi ve ülkenin de bu anlarda iyi yönetiliyor olduğu dönemlerde vergi de tahsilat/tahakkuk oranlarına bakılacak olursa eğer, %92’ler düzeyinde meydana geldiği de görülüyor” şeklinde açıklamalar ile affın değil ancak bu süreçler için yapılandırmanın çıkma ihtimalleri belirtilmiş oldu.

Türkmen borçlarının bütünü yerine bir kısmının veya faizin sıfırlanarak vergi ve SGK prim borcu bulunan kişilere yapılandırma fırsatı sunulmasının devlet tarafınca artık zorunlu bir hale geldiğini ifade etti.

YAPILANDIRMA SÖZ KONUSU MU?

Devlet, yapılandırma gerçekleştirdiği zaman tahsil edemediği borçların büyük bir çoğunluğunu alabiliyor. Bu nedenden dolayı bir yapılandırma olması, hem devlet hem vatandaşlar adına iyi olacaktır.

KYK, VERGİ, CEZALAR, MTV

Ülkemiz genelinde yüz binlerce kişi, devlete bulunan borçlarını ödemekte güçlük çekti bu çoğu borçlarının ödemelerini gerçekleştiremedi. Ödemelerin gecikmesinin ardından borçlar icralık oldu ve vatandaşlar, borçlarını toplu bir şekilde ödeyemediği için mağdur olmaya başladı.

VERGİ AFFI GELDİĞİ TAKTİRDE KİMLERİ KAPSAYACAK?

Vergi Affı ve Yapılandırma meclis gündemine gelecek mi sorusu birçok vatandaş tarafından bu süreçte oldukça yoğun bir şekilde araştırılıyor ve sevindiren bir müjde bekleniyor. TBMM’de hem yurtiçi hem de yurtdışında yaşanan çok fazla sayıda gelişmeye bağlı olarak konular göz önüne alınacak. Yeni dönemde meclis gündemine gelmesi beklenen düzenlemelerin başında ise şu başlıklar bulunuyor. KYK, vergi, KDV, cezalar ve vergi affı, MTV ve borç yapılandırması. Covid-19 vakalarının ardından küresel piyasalarda ciddi kapsamda daralmalar meydana geldi ve bundan ülkemizde bir hayli etkilendi. Borcu toplu bir biçimde ödeyemeyen kişiler ise devletten yeni bir yapılandırma haberi bekliyor.

EYT, NAFAKA VE ASGARİ ÜCRET!

Emeklilikte Yaşa Takılanlar için muhafelet partilerinden yeni kanun teklifi ve soru önergelerinin TBMM’ye sunulması beklenen konular içerisinde bulunuyor. Asgari ücretten vergi ücreti alınmaması, SGK primlerinde indirimler hususunda bazı siyasilerin çalışmaları mevcut. Nafaka düzenlemesi uzun bir süredir Adalet Bakanlığı’nın gündeminde yer alıyor. Bu çalışmaların tamamlanarak meclise sunulması beklenen adımlar arasında.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı