Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Gündem

18 Ocak 2021 Pazartesi 12:51:32

Gıdalardan koronavirüs bulaşır mı? Bilim Kurulu Üyesi Ateş Kara’dan önemli açıklamalar!

Çin’de dondurmalarda tespit edilen virüsün ardından Gıdalardan koronavirüs bulaşır mı? ve Kargodan virüs bulaşır mı? gibi sorular sorulmaya başlandı. Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, koronavirüs bulaşmasıyla ilgili soruların yanıtını verdi.

Çin’de dondurmalarda rastlanan koronavirüsün ardından vatandaşlarda panik havası etkili olmaya başladı. Vatandaşlar, gıdalardan koronavirüs bulaşır mı? ve Kargodan virüs bulaşır mı? gibi soruların cevabını aramaya başladı. Çok merak edilen sorulara Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara’dan yanıt geldi. Öncelikle aşılanmayla ilgili bir yanlış algıyı düzeltmek istediğini kaydeden Kara, korunmanın ancak ikinci dozdan 7 gün sonra oluşabileceğini ifade etti.

“Koronavirüs yarasalardan bulaştı”

Çin’de koronavirüs tespit edilen dondurmalarla ilgili açıklama yapan Kara, virüsün büyük olasılıkla üretim sürecinde pozitif olan bir çalışandan bulamış olabileceğini aktardı. Soğuk ortam nedeniyle virüslerin dondurmalarda uzun süre tutunabileceğini aktaran Kara, şimdiye kadar gıdalardan insanlara koronavirüs bulaşması gibi bir durumla şimdiye kadar karşılaşmadıklarının altını çizdi.

Kargodan virüs bulaşır mı?

Koronavirüsün ana kaynağının yarasa olduğunu kaydeden Kara, yarasadan farklı bir türe bulaşan virüsün oradan da insanlara bulaştığını belirtti. Yarasalardan geçen virüsün nasıl bulaştığını halen daha bilmediklerini aktaran Ateş Kara, virüsün yarasının yakınında bulunan bir hayvana havadan bulaşmış olabileceğini söyledi. Prof. Dr. Kara koronavirüs bulunan yüzeylere temas edilmesinin ardından ellerin yüze götürülmeden direkt olarak yıkanması durumunda virüsün yok olacağını aktardı. Kargodan virüs bulaşır mı? sorusunun kendilerine çok sorulduğunu aktaran Kara, kargodan virüs bulaşma gibi bir durumu henüz tespit etmediklerini söyledi.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı