Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Gündem

31 Ekim 2020 Cumartesi 16:29:13

Hastasına Bakan Herkese Bin 544 TL Ödeme Yapılıyor

Evde bakım maaşını belki duymayan kalmamıştır. Ancak kimse bu maaşın nasıl alındığı ya da nasıl başvuru yapıldığı konusunda net bir bilgiye sahip değil. Özellikle evinde, komşusunda engelli kişi olan vatandaşlarımızın devletten nasıl maaş alabilecekleri konusunda hazırlamış olduğumuz bu rehber haberimiz sonucunda evinde ya da komşusunda engelli bireyi olan ve bu kişilere bakacak olan kişilere her ay bin 544 TL maaş ödemesi alabilecek.

Evde bakım maaşını belki duymayan kalmamıştır. Ancak kimse bu maaşın nasıl alındığı ya da nasıl başvuru yapıldığı konusunda net bir bilgiye sahip değil. Özellikle evinde, komşusunda engelli kişi olan vatandaşlarımızın devletten nasıl maaş alabilecekleri konusunda hazırlamış olduğumuz bu rehber haberimiz sonucunda evinde ya da komşusunda engelli bireyi olan ve bu kişilere bakacak olan kişilere her ay bin 544 TL maaş ödemesi alabilecek. Devletimizin başlatmış olduğu, yüzde 50 ve üzeri engelli raporu bulunan kişilere bakan kişilerin bu maaştan hemen yararlanmak gibi bir fırsatı var. Bu ödemeler net olarak geri ödemesiz olarak vatandaşımıza sunulmaktadır. O nedenden ötürü eğer böyle bir imkânınız varsa haberimizin detayında tüm ayrıntıları paylaştık.

Devlet tarafından evde kendi hastasına bakan kişilere aylık maddi destek sağlanıyor. Korona virüs sebebiyle de bu aylıklara olan ilgi arttı. İşsizliklerin de artmasıyla birlikte insanlar ek gelire ihtiyaç duyuyor. Zaten virüsten önce de evde hasta bakmak zorunda olan ve ek geliri olmayan ya da bir gelir sağlanması ama günümüzde eve gelen paranın hastanın ve genel olarak ailenin ihtiyaçlarını karşılamaması sebebiyle devlet tarafından evde kendi hastasına bakan kişilere maddi destek sağlanıyor. Gerekli şartları sağlayan evde kendi hastasına bakan kişiler için bu maddi destek tutarı bu yıl ne kadar olarak belirlendi? Evde kendi hastasına bakarak devletten maddi destek alan vatandaşlara müjde aylıklara zam geldi.  Bu aydan itibaren kendi hastalarına bakarak maaş alanların elde edeceği tutar 1.544 Türk Lirası olarak belirlendi. Gelir şartları sağlanıyorsa ve hastanın engel durumu şartları sağlanıyorsa evde kendi hastasına bakan vatandaşlarımız da bu maaştan yararlanabilecekler.

Evde yaşı ve engeli ve hastalığı nedeniyle başka bir kişinin bakımına muhtaç olan kişilere bakan yakınları da maaşa bağlanıyor. Gerekli şatların yerine getirilmesiyle maaş kısa sürede maaşı almaya hak kazanan hasta yakınının hesabına yatırılıyor.

MAAŞ BAĞLANACAK HASTA YAKINLARI BU KOŞULLARI SAĞLAMALI!

Evde bakıma muhtaç yaşı, hastalığı ya da engeli bulunan vatandaşlara bakan yakını maaşa bağlanıyor. Hastanın raporlu olması gerekiyor. Raporda geçen engelin de yüzde 50 veya üzeri bir oranda olması koşuluyla bakan kişi kendi ihtiyaçlarını karşılayamayacağı için hastaya bakan hasta yakını devlet tarafından maaşa bağlanıyor. Doktorun da rapora ‘’bakıma muhtaç’’ ifadesini eklemesiyle doktorun da hastanın bakıma muhtaç olduğunu onaylamasıyla birlikte para almaya başvuru hakkı kazanabiliyorlar. Bakılacak hastanın parayı alacak kişi akrabası olması ya da yasal varisi olması gerekmektedir. Gelir şartının da evde kişi başına düşen gelirin 1402 liranın altında olması gerekiyor.

NEREYE BAŞVURU YAPABİLİRİM?

Yapılacak başvurular Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’ne ya da ilçe müdürlüklerine yapılması gerekmektedir.

EVDE BAKIM PARASI İÇİN GEREKLİ KOŞULLAR

 • Engellilik oranı: %50 ve üzeri
 • Gelir şartı: Kişi başı gelir 1.402,18 TL
 • Ödeme periyodu: Her ay
 • Eski maaş: 1.460,61 TL
 • Zam oranı: %5.75
 • Yeni maaş: 1.544,61 TL
 • 65 yaş aylığı 666,81 711,50
 • Evde bakım desteği 1.460,6 1.544,61
 • Memur aile yardım
 • Eş 332,0 351,09
 • Çocuk (0-6 yaş) 73,04 77,23
 • Çocuk (6 yaş üstü) 36,52 38,62
 • Engelli aylığı
 • % 40-69 arası 537,08 567,97
 • % 70 ve üstü 805,62 851,95

 

 

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

Güncel Haberler

Yukarı