Her Eve 5 Bin TL Yardım Yapılacak! Şart Yok

Dar gelirli vatandaşlarımıza hem sağlık hem barınma hem de yakacak gibi birden farklı türde yardımlar yapılacak. Uygulamanın resmi adı Fakirlik maaşıdır. Fakirlik maaşını hak edebilmek için hane gelirinin 5 bin 238 TL altında olması gerekiyor. TBMM Başkanlığı’nda görüşülen konu üzerine kanun teklifi meclise sunuldu. Kanun teklifine göre 5 bin 238 TL altında geliri olan hanelerin tamamı fakirlik sınırındadır. Eğer kanun teklifi kabul edilirse bundan böyle her aileye 5000 TL maddi yardım yapılacak

Her Eve 5 Bin TL Yardım Yapılacak! Şart Yok

Dar gelirli vatandaşlarımıza hem sağlık hem barınma hem de yakacak gibi birden farklı türde yardımlar yapılacak. Uygulamanın resmi adı Fakirlik maaşıdır. Fakirlik maaşını hak edebilmek için hane gelirinin 5 bin 238 TL altında olması gerekiyor. TBMM Başkanlığı’nda görüşülen konu üzerine kanun teklifi meclise sunuldu. Kanun teklifine göre 5 bin 238 TL altında geliri olan hanelerin tamamı fakirlik sınırındadır. Eğer kanun teklifi kabul edilirse bundan böyle her aileye 5000 TL maddi yardım yapılacak. 5 bin 238 TL ve altında geliri olan 4 kişilik bir ailenin ekonomik feraha ermesi adına düzenlenmiş olan bu kanun teklifi ile beraber her aileye yapılacak olan yardımlar devletimiz tarafından yapılacak. Emeklilikte yaşa takılanlar, Korona virüs sebebi ile işsiz kalmış tüm vatandaşlar ve iş yeri kapatılmak zorunda bırakılan ayrıca yine aynı şekilde Korona virüs ile mücadele kapsamında işleri büyük oranda düşüş sağlayan iş yeri sahiplerini ilgilendiren bilgiler haberimizin detayındadır. Tüm vatandaşlarımızın dikkatli okuması ve gerekli başvuruları zamanında yapabilmesi gerekmektedir.

5000 TL Yardım Kanun Teklifi Meclisten Ne Zaman Geçecek?

5000 TL maddi yardım kanun teklifi geçtiğimiz aylarda sürekli olarak gündeme getirilmişti. Özellikle 5000 TL ve 2500 TL gibi ücretlerin fakirlik maaşı hak edebilecek kişilere verilmesi gerektiği kanaatinde olan CHP’li Milletvekillerince hızlı bir şekilde kanun teklifinin meclisten geçmesi ve acil bir şekilde ödemelerin başlatılması kanaatindeler. Son açıklamalara göre kanun teklifinin kabul edilmeyeceği düşünülüyor. Ülkemizde çalışmayan vatandaşlarımızın geçim sıkıntısı içerisinde olduğu ve psikolojik olarak bunalımda olduğu kaydedildi. Özellikle Korona virüs kapsamında işsiz kalan yüz binlerce vatandaşın ekonomik olarak çöktüğü belirtildi. Geçim sıkıntısı yaşayan her aile için 5000 TL maddi destek yapılması gerektiği düşünülüyor. 5000 TL maddi destek fikri ise milyonlarca aileyi sevindirdi. Mecliste gündeme gelmesi üzerine düzenlemenin acilen onaylanması bekleniyor!

Yardım miktarı yoksulluk sınırı altında olan vatandaşları ilgilendiriyor. Hane içerisine gelen resmi ücretlerin 5 bin 238 TL altında olan tüm vatandaşlarla alakalı olması ise sevindiren bir diğer haberdi. Geçim düzeyi yüksek ülkelerde dahi hanelere sosyal yardım ücreti ödenmesi, ülkemizde herhangi bir sosyal yardımın yapılamaması büyük bir darbedir.

Her Eve 5 Bin TL Yardım Yapılacak!

Yardım miktarı çok büyük bir miktar. Türkiye şartlarına bakıldığı zaman gerçek manada çok etkili bir rakamdır. Özellikle Türkiye şartlarında asgari ücret düzeyinde geçimini sağlayan kişilere göre üst düzey bir rakam. Ancak ülkemizde artık geçim şartlarının düzelmesi adına yapılmaya çalışılan girişimler her zaman hükümet tarafından engelleniyor. Özellikle son 3 defa Genel Kurul’a getirilmeye çalışılan “Her eve beş bin TL” konusu 3 defa reddedilmişti. Geçim düzeyi artırılma çalışmaları kapsamında bu defa meclisten geçebileceği tartışılıyor.

Her Eve 5 Bin TL Yardımın Şartları Nelerdir?

Aylık olarak ailesini geçindiren kişilerin asgari ücretten çok zorlandıkları bilinen bir konudur. Özellikle eve az para girişi olması sebebiyle kişilerin hem psikolojik hem ekonomik olarak büyük zorluklar çekildiği de apaçık ortada. Bu sebeple her aileye minimum olmak şartıyla 5000 TL ödeme yapılması talep ediliyor. Buna şart olarak ise aile gelirinin toplam 5 bin 238 TL ve üstü olmaması gerekiyor. Yardımın temel şartı bu şekilde, farklı bir şart veya engel yok. Kanun teklifi hala gündemde, henüz genel kurula ulaşabilmiş değil. Ancak önümüzdeki günlerde meclise taşınması bekleniyor. Bu sebeple düzenli olarak bu sayfayı takip etmeniz ve ilgili haberden haberdar olmanız çok önemli!

YORUM EKLE