Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Gündem

11 Ocak 2021 Pazartesi 15:03:17

Son Güncelleme: 11/01/2021 15:03:11

Herkesi ilgilendiriyor! SGK SSK ve Bağkurluya büyük müjde!

SSK-SGK ve Bağ-Kur'lulara büyük bir müjde geldi. Gelen bu büyük müjdeli habere göre 6 yıl erken emekli olmak mümkün olacak. Bu konu daha çok yaş kuralını tamamlamış, prim şartı dolmamış insanlara hak olarak tanınacak. Bunlar arasında yıpranma hakkı ve payı, askerlik dönemi borçlanması, doğum yapılan dönemdeki borçlanma gibi pek çok büyük etkenleri kapsayacak. Özellikle bayanlar doğum borçlanması ile 6 sene, erkekler ise askerlik borçlanması ile 1 yıla varan süreyle erken emeklilik sahibi olabiliyor.

SSK-SGK ve Bağ-Kur’lulara büyük bir müjde geldi. Gelen bu büyük müjdeli habere göre 6 yıl erken emekli olmak mümkün olacak. Bu konu daha çok yaş kuralını tamamlamış, prim şartı dolmamış insanlara hak olarak tanınacak. Bunlar arasında yıpranma hakkı ve payı, askerlik dönemi borçlanması, doğum yapılan dönemdeki borçlanma gibi pek çok büyük etkenleri kapsayacak. Özellikle bayanlar doğum borçlanması ile 6 sene, erkekler ise askerlik borçlanması ile 1 yıla varan süreyle erken emeklilik sahibi olabiliyor.

Erken Emeklilik Araştırması

Türkiye genelinde en çok araştırılan, merak edilen ve bu konular hakkında çok detaylı bilgiler yer almayan konulardan en önemlisi erken emekliliktir. Çok uzun seneler ülkemize katkı sağlayan, üretim alanında görev üstlenen, bir iş yerinde çalışıp prim ve yaş şartını tamamlayan herkes SSK, Bağ-Kur aracılığıyla emekli sandığı üzerinden emekli olarak, emekli maaşı ücret talebinde bulunabiliyor.

Günümüzde ise hemen emekli olmak isteyen kişiler devamlı olarak erken emekli olma şartlarını hız kesmeden araştırıyorlar. Ülkemizde SSK, Bağ-Kur ya da emekli sandığı üzerinden emekli olabilen bir çok vatandaş bulunuyor. Bunlara ek olarak ta günümüzde en çok yaşanan sıkıntılardan bir diğeri ise yaş şartını tamamlamış vatandaşlarımızın prim günlerinin eksik olması veya primi tamamlayan vatandaşlarımızın yaşını doldurmamış olması konusudur.

Prim Günü ve Yaş Doldurma

Prim günü tam ve net fakat yaşını doldurmamış kişiler için çok fazla şey yapılmasa da, yaşını doldurmuş ancak prim günleri eksik olan vatandaşlar için pek çok avantaj yer alıyor. Ülkemizde milyonlarca insan çalışarak emekli olmak istemektedir. Bu insanların çalışmasındaki asıl konu ise ilerleyen yıllarda yani yaşlandıklarında kendileri için rahat seviyesi yüksek bir yaşam planlamaktır.

Fakat bunun yanı sıra insanlar çok uzun seneler çalışmadan ve yaşlanmadan da emekli olmak isteyebilirler. Burada ise karşımıza çıkan en önemli sorun hiç şüphesiz ya prim eksikliği ya da yaş şartı sebebidir. Yıpranma hakkı, doğum borçlanması, askerlik borçlanması gibi konular erken emeklilikte önemli olan etkenler arasında yer alıyor. Yıpranma hakkı bir kaç kelime ile ifade edilirse çalışma şartları oldukça ağır olan mesleklerde çalışan insanlar için geçerlidir.

Bu da ağır koşullarda çalışan kişilere daha erken emekli olabilmeleri için tanınmış bir haktır. Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nda geçen söz konusu bu hak filli hizmet zammı olarak da ifade edilmektedir. İnsanların diğer işlere göre daha yoğun ve daha ağır bir tempo ile çalıştığı veya bedenle ilgili daha çok yorulduğu işlerde geçerli olan yıpranma hakkı erken emeklilik için aranan en önemli şarttır. Bu şartları taşıyan tüm çalışanlar erken emeklilik hakkından yararlanabilir ve emeklilik tarihlerinden önce erken emekli olabilirler.

Devamını Oku
4 Yorum yapıldı

4 Yorum

    Bir cevap bırakın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Yukarı