İlk Defa Ev Alacaklar için Devlet Desteği Tam 100 Bin TL! Çoğu Kişi Bilmiyor

ilk-defa-ev

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Devlet tarafından ilk evini alacak vatandaşlara büyük destek! Tam 100 bin TL hibe desteği sağlanıyor. Pek çok vatandaşın bilmediği bu destek ile ilk kez ev sahibi olacak yeni evli çiftlere imkan tanınıyor. Ayrıca uzun yıllardır evli olup halen kirada oturan vatandaşlar da bu yardımdan yararlanabiliyorlar. Devletten ilk defa ev alacaklara 100 bin TL tutarındaki geri ödemesiz yardımın tüm detaylarını haberimizde sizler için hazırladık.

Devlet geçmişten bugüne pek çok konuda toplumun pek çok kesimi için destek ödemesi gerçekleştiriyor. Bu yıl (2021) Devlet destekleri daha da artmış durumda. Yardım ve sosyal destek ödemelerinin artmasında şüphesiz, yaşanan Koronavirüs pandemisi ve diğer ekonomik etkenlerin rolü büyük. Ancak pek çok kişinin bilmediği bir yardım bulunuyor! Devlet, ilk defa alacak vatandaşlara, yani ilk kez ev sahibi olacaklara büyük bir ekonomik destek sunuyor. Geçmişten bugüne sağlanan bu destek, pek çok vatandaş tarafından bilinmediği için yararlanılamıyor. Ancak bilenler Devletten 100 bin TL hibe desteğiyle ev sahibi olabiliyorlar.

Devlet, Koronavirüs pandemisinin de etkisiyle hız verdirdiği sosyal yardımlar çerçevesinde birçok konuda vatandaşa destek olmaya devam ediyor. Son dönemde, Koronavirüs pandemisinin de etkisiyle tarihi seviyelere düşen düşük faiz oranları ile konut kredisi kullanan ve ev sahibi olan vatandaşlar mutlu yuvalarına kavuşmuşken, henüz kredi kullanarak ev sahibi olmaya gücü yetmeyecek vatandaşlara da Devlet tarafından yardım eli uzatılıyor!

İLK KEZ EV ALACAKLARA VE EV SAHİBİ OLACAKLARA 100 BİN TL

Devlet, ilk kez ev sahibi alacak ve maddi durumu pek de iyi durumda olmayan ihtiyaç sahibi ailelere 100 Bin TL’ye kadar hibe desteği sağlıyor.

İlk kez ev sahibi olmak için birikim yapmaya başlayan vatandaşlar, bankalarda Konut birikim hesabı açarak devlet desteğinden yararlanabiliyorlar. Devlet tarafından sunulan hibe desteği, belirli bir program dahilinde vatandaşların birikim yapmalarını ve bu birikimlerini enflasyona karşı koruyup destekleyerek ilave katkılarla ev sahibi olmalarını amaçlıyor.

Son dönemde pandeminin de etkisiyle düşen emlak sektörünü de canlandırması beklenen destek ödemesi çerçevesinde, birikim yaparak ev sahibi olma hayali kuranlar tam 100 bin TL’ye kadar hibe alabilecekler.

DEVLET GERİ ÖDEMESİZ HİBE DESTEĞİ VERİYOR

Devlet, ev sahibi olmak isteyenlere, 36 ay ila 60 ay aralığında yapacakları birikimlerde geri ödemesiz, hibe nakit desteği sağlıyor. Halen daha kirada oturup ev sahibi olmanın hayaliyle yaşayanlar, Devlet tarafından 2021 yılında da sağlanan ve tutarı yükselen bu yardımla hayallerini hedefe ve gerçeğe dönüştürüyorlar.

KİMLER KONUT DESTEĞİNDEN YARARLANABİLİR?

İlk defa ev sahibi olacaklara Devlet desteği müjdesinden yararlanabilmek için öncelikle Kamu bankalarına müracaat edilmesi ve Konut Hesabı açılması gerekiyor. Daha sonra kamu bankalarında açılan bu hesaplarda belirli bir süre düzenli olarak birikim yapılması şart. 36 ay ila 48 ay aralığında birikimlerde birikimin %15’i tutarında, 48 ay ila 60 ay aralığında ise %25 oranında Devlet desteği sunuluyor. Bu çerçevede birikim yapan vatandaşlar tam 100 bin TL’ye kadar Devlet Desteği ödemesi alabiliyorlar. Bu çerçevede birikimleri de 100 bin TL artıyor ve kısa sürede ev sahibi olma hayallerini gerçekleştirebiliyorlar.

YENİ EVLENECEKLERE ÇİFTE DESTEK

Dünya evine girme yolunda adım atan ve plan yapan nişanlı çiftler, ayrı ayrı konut birikim hesabı açarak birikimlerini değerlendirebiliyorlar. Ayrı ayrı hesaplarla birikime başlayan çiftlere, Devlet tarafından %25 + %25 olmak üzere %50 tutarında hibe desteği sağlanıyor. Evlilik yolunda adım atan çiftlere, Devlet’ten kolay ev sahibi olmalarına yönelik sosyal yardım büyük rağbet görüyor. Bu çerçevede birçok çift, evlilik öncesi birikim hesaplarıyla ev sahibi olmanın hedefini birlikte gerçekleştiriyorlar.