Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Finans

28 Aralık 2020 Pazartesi 11:40:35

Son Güncelleme: 28/12/2020 11:41:32

İngiltere ile Türkiye gümrüksüz ticaret anlaşması yapacak!

İngiltere Uluslararası Ticaret Bakanı Liz Truss, Türkiye ile “gümrüksüz ticaret anlaşmasının” yapılmak üzere olduğunu kaydetti.

Bu yıl 31 Ocak’ta Avrupa Birliği’nden resmen kopan İngiltere, Türkiye ile yeni bir anlaşmaya imza atacak. İngiltere Uluslararası Ticaret Bakanı Liz Truss, iki ülke arasında “serbest ticaret anlaşması” yapılacağını aktardı. Bu anlaşma ile Türkiye ve İngiltere arasında halihazırda süren ticaret koşulları sürdürülmüş olacak.

“On binlerce iş imkanı yaratılacak”

Türkiye ile bir özel anlaşmaya imza atacak olmaktan mutluluk duyacaklarını kaydeden Liz Truss, gümrüksüz ticaret uygulamalarını hayata geçirmek istediklerini dile getirdi. Yarın imza atılacak bu anlaşmayla birlikte Türkiye ile sürdürülen ticari ilişkilerin güçlendirileceğini kaydeden Truss, anlaşmanın yararlarına değindi. Truss, bu anlaşmanın otomotiv ve imalat sektörlerinde birçok iş imkanı yaratacağını aktardı.

“AB üyesi olan İngiltere gümrüksüz ticaret anlaşması yapamıyordu!

İki ülke arasında geçen yıl ulaşılan ticaret hacminin 25 milyar 250 milyon dolar olduğu aktarıldı. İngiltere bu yılın 31 Ocak günü AB’den resmen ayrıldı ancak 1 Ocak 2021’e kadar bir geçiş sürecinin yaşanması kararlaştırıldı. 1 Ocak’tan sonra AB ülkelerinden gelen süt ve süt ürünleri dahil birçok ürün İngiltere gümrüğünden geçemeyecek ya da geçerken ücrete tabi tutulacak. Bu geçiş sürecinde birçok ülkeyle anlaşmaya imza atan İngiltere, şimdi de Türkiye ile gümrük anlaşmasını imzalayacak. İngiltere, daha önce bir AB ülkesi olduğu için Türkiye ile “gümrüksüz ticaret anlaşması” yapamıyordu.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı