Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Genel

26 Kasım 2020 Perşembe 18:12:49

İstanbul’a 6 bin “yeni taksi” teklifine geçit yok!

Koronavirüs salgını döneminde taksi gelirlerinin düşmesi nedeniyle İstanbul Büyükşehir Belediyesinden (İBB) gelen taksi sayısını artırma teklifi kabul edilmedi.

Koronavirüs salgınının tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de yaygınlaşmasıyla birlikte birçok sektörde olduğu gibi taksiler de zarar etti. Bunun üzerine İBB, bu soruna çözüm için taksi sayısını 6 bin artırma teklifinde bulundu. Bu teklif Ulaşım Koordinasyon Merkezi’nde (UKOME) yapılan oylamayla reddedildi.

Başkan İmamoğlu’nun sözünde durmadığını savunan İstanbul Taksiciler Esnaf Odası (İTEO) Başkanı Eyüp Aksu, taksicilerin tedirgin olduğunu kaydetti. Aksu, belediyenin verdiği “İTaksi” cihazlarının düzgün çalışmadığını kaydetti. Belediyenin İTaksi’ye abone olmak için dayatma yaptığını belirten Aksu, sistemin düzelmesi halinde şimdiki taksi sayısının bile fazla geleceğini ifade etti.

Apaydın: “İstanbul’daki taksiler verimsiz”

Doç. Dr. Nurdan Apaydın ise, İTÜ’de hazırlanan raporda geçen bazı gerçekleri anlattı. 3 yıl sonra raylı ulaşım araçlarının ulaşımdaki payının yarı yarıya artabileceğini ifade eden Apaydın, önümüzdeki 4-5 yılda kentte yeni taksiye ihtiyaç duyulmadığını belirtti. İstanbul’da taksilerin bir hayli verimsiz olduğunu (yüzde 39) kaydeden Apaydın, bu oranın Milano’da yüzde 69, Singapur’da ise yüzde 68 olduğunu kaydetti. Apaydın, yeni taksilerle sisteme yüklenmek yerine var olan taksilerle sistemi daha verimli hale getirmenin önemine değindi.

İmamoğlu açıklama yaptı

Kararla ilgili Twitter’dan paylaşım yapan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, bu teklifin yeniden sunulacağını aktardı.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı