Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Genel

11 Kasım 2020 Çarşamba 11:56:09

İstanbul’da zemin sıvılaşması riski! Yollar ve binalar ayakta kalamaz!

İstanbul’daki dolgu alanlarının olası İstanbul depreminde büyük risk taşıdığını söyleyen uzmanlar, buralardaki yolların ve binaların ayakta kalamayacağını bildirdi. Uzmanlar bunun nedenini zemin sıvılaşmasına bağladı. Peki İstanbul’da hangi bölgelerde zemin sıvılaşması var?

Gerçekleştiği zaman büyük yıkıma neden olacağı belirtilen olası İstanbul depremiyle ilgili yeni bir açıklama geldi.

Avcılar ve sahil kesimlerinde risk var!

Kentin en büyük sorunlarından birinin zemin sıvılaşması olduğunu kaydeden uzmanlar, bunun bir örneğinin 1999 Gölcük depreminde yaşandığını hatırlattı. Denize dolgu yapılan alanların, sarsıntılar sonucu zayıfladığını aktaran uzmanlar zemindeki suyun yukarı çıkacağını bildirdi. Bu zemin sıvılaşmasının da binaların toprağa batmasına ya da yan yatmasına yol açacağı bildirildi. Jeofizik uzmanı Dr. Oğuz Gündoğdu, sahil kesimleri ile Avcılar’da zemin sıvılaşması riski olduğunu bildirdi.

O çalışma İstanbul’da yapılmadı!

Gündoğdu, kentteki binaların zemin sıvılaşması çalışmasının yapılmadığını söyledi. 1999 yılındaki Gölcük depreminde kıyı şeridinin parça parça denize döküldüğünü hatırlatan Gündoğdu, İstanbul’daki yolların eninde sonunda çökeceğini belirtti.

Dolgu zeminler deprem anında taşıma kapasitesini yitirecek!

Dolgu alanlarının üzerinde yolların inşa edildiğini hatırlatan İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Nusret Suna tehlikeye dikkat çekti. Bir zamanlar dere yataklarının olduğu bu bölgelerin kumlu zeminlere sahip olduğunu belirten Suna, riskin yüksek olduğunu söyledi. Bu tarz zeminlerin deprem anında taşıma kapasitesini yitireceğini aktaran Suna, binaların bu zeminde ayakta kalamayacağını söyledi. Dolgu alanları üzerinde yapılan yolların da risk taşıdığını ifade eden Suna, zeminin kayalık olduğu yerlerin sağlam olduğunu belirtti.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

Güncel Haberler

Yukarı