Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Gündem

26 Aralık 2020 Cumartesi 10:36:36

Jeofizik mühendisi Ercan’dan İstanbul depremi açıklaması! Büyüklüğü 7’den fazla olmaz!

İstanbul’daki olası depremle ilgili açıklama yapan Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, yaşanacak depremin büyüklüğünün 6,4 olacağını kaydetti.

Uzun zamandır uzmanlar İstanbul’da yaşanacağı bildirilen büyük depremle ilgili açıklamalar yapıyor. Özellikle İzmir’in Seferihisar ilçesi yakınlarında gerçekleşen ve 119 kişinin ölümüne neden olan depremden sonra konu daha da sık gündeme gelmeye başladı.

İstanbul’da yaşanacak depremle ilgili bir yorum da Jeofizik Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan’dan geldi. 1999 yılından bu yana her yıl deprem korkusu yaşandığını aktaran Ercan, depremle ilgili konuşan çoğu kişinin jeofizik mühendisi olmadığını söyledi. Depremin zamanıyla ilgili açıklamaları uzman olmayan kişilerin yapmaması gerektiğini kaydeden Ercan, vatandaşların korkuya sevk edildiğini aktardı.

“Deprem tüm Marmara’da hasara yol açacak”

İstanbul’da yaşanacak muhtemel bir depremin 6,4 büyüklüğe sahip olacağını kaydeden Ercan, İstanbul’da yaşanan büyük depremlerin bu civarda olduğunu belirtti. İstanbul’un 4 bin yıllık deprem geçmişi incelenince ortaya bu sonucun çıktığını ifade eden Ercan, depremin gerçekleşeceği yerin Marmara Denizi’nin kuzeyi olacağını bildirdi. Burada gerçekleşecek depremin 100 kilometre çapında hasara yol açacağını aktaran Ercan, tehlikeye dikkat çekti.

“O depremler her 570 yılda bir oluyor”

Gerçekleşecek depremin “İstanbul depremi” olarak anılmasının yanlış olduğunu kaydeden Ercan, depremin tüm Marmara’da yıkıcı etkileri olacağını dile getirdi. Ahmet Ercan, Marmara’da 104 yılda bir gerçekleşen depremlerin 6,3 ile 6,7 arasında bir büyüklüğe sahip olduğunu aktardı. Gölcük’te meydana gelen depremin büyüklüğünün 7.2 olduğunu hatırlatan Ercan, İstanbul’da bu büyüklükte bir depremin her 570 yılda bir olduğunu söyledi. Ercan, bu nedenle de 7 ve üzeri büyüklükteki bir depremin yakın zamanlarda gerçekleşme olasılığının düşük olduğunu belirtti.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı