Kargom nerede? Kargo Takibi, Yurtiçi Kargo Firmasında Nasıl Yapılır?

Kargom nerede, ne zaman teslim olacak gibi merak ettiğiniz konularda Yurtiçi Kargo Firmasının sitesine girerek ister üye, isterseniz de misafir kullanıcı olarak bakabilirsiniz. Başka bir alternatif olarak da müşteri hizmetlerini arayarak öğrenebilirsiniz.

Kargom nerede? Kargo Takibi, Yurtiçi Kargo Firmasında Nasıl Yapılır?

Kargom nerede, ne zaman teslim olacak gibi merak ettiğiniz konularda Yurtiçi Kargo Firmasının sitesine girerek ister üye, isterseniz de misafir kullanıcı olarak bakabilirsiniz. Başka bir alternatif olarak da müşteri hizmetlerini arayarak öğrenebilirsiniz.

Aşağıda belirtilen yöntemleri kullanarak, Yurtiçi Kargo Firması ile gönderilen kargonuzun durumunu 7 gün 24 saat aralıksız olarak basit ve hızlı bir şekilde sorgulayıp, öğrenebileceğiniz gibi, aşama aşama nerede ve hangi işleme tabi olduğu konusunda bilgi edinebilirsiniz.

Kargom Şuanda Nerde?

Yurtiçi Kargo Takip Sistemini kullanarak, kargonuzun zamanlama olarak nerede olduğunu ve saat kaçta hangi işleme tabii tutulduğunu öğrenmeniz mümkündür.

Yurtiçi Kargo Çağrı Merkezini arayarak kargonuzun durumunu öğrenebileceğiniz gibi İnternet üzerinden Yurtiçi Kargo Firmasının Kargom nerede? Hizmetine tıklayarak kutucuğu içine, size verilen makbuzda yazan ve telefonunuza gelen bilgi mesajında yazdığı gibi, ister Kargo Takip Numaranızı girerek, isterseniz de Barkod Numarasını girerek gönderiniz hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Kargo Takip numarası ve Barkod Numarası birbirinden farklı içeriğe sahip olan rakam ve harflerden oluşur.

Gönderiyi Takip Numarası ile Sorgulama

Kargo firması alternatiflerinden biri olan Yurtiçi Kargo, işlem yaptırdığınızda size verdiği dekontta yazan ve telefon numaranıza attığı detaylı mesajla gönderinizin konumu, durumu ve nerede olduğu hakkında detaylı bir bilgiye sahip olmanız açısından ayırt edici ve işleminizi kolaylaştırıcı on iki (12) haneli Yurtiçi Kargo Takip Numarasını bilginize sunmaktadır. Bu numara ile gönderinizle ilgili bilgiyi çağrı merkezini arayarak ya da kendiniz internet sitesine giriş yaparak, misafir kullanıcı gibi veya şifreniz ile bireysel ya da kurumsal müşteri üyeliği girişiniz ile Kargom Nerede? Kutusunun içine tıklayarak, ister tek tek yazarak, isterseniz de kopyala yapıştır tekniğini kullanarak kolayca sorgulama yapabilirsiniz.

Takip numarası, satıcı, müşteriye ait kargoyu gönderdiği zaman oluşur. Göndericinin, alıcı adına yaptığı gönderiye ait işlevsel hareketlilik, cep telefonuna gelen bilgi mesajıyla başlar. Eşyanın sorumluluğu, teslim edilinceye kadar kargo firmasına yani Yurtiçi Kargo Firmasına aittir. Bunun takibinin kolaylıkla yapılabilmesi için, e-mail ve SMS yoluyla bildirim gelir. Barkod numarası, telefonunuza gelen SMS ile teyitleşilmiş olur.

Gönderi Sorgulamak için Telefon Yöntemi

Yurtiçi Kargo ile yaptığınız gönderilerinizi, 444 99 99 numaralı Yurtiçi Kargo Çağrı Merkezini arayarak kargonuzun nerede olduğunu öğrenebilirsiniz. Çağrı Merkezi Yetkilisine, SMS ile gelen, Kargo Takip Numarasını söyleyerek, kargonuzun son durumuyla ilgili bilgi edinebilirsiniz. Kargo sorgulaması yapmak ya da yaptırmak için gerekli olan Kargo Takip Numarası ve ya Barkod Numarasına sahip değilseniz ya da numarayı kaybettiyseniz, alıcı veya gönderici kişinin telefon numarasını söyleyerek de bilgi alabilirsiniz.

444 99 99 numaralı Yurtiçi Kargo Çağrı Merkezini aradığınızda, tercihiniz doğrultusunda "Aydınlatma Metnini" dinlemeniz önerilir. Kişisel Bilgileriniz veri tabanına kaydedilir. Müşteri Temsilcisi ile yapacağınız görüşmeler kayıt altına alınır.

1) Karşınıza bir yönerge çıkar. İki farklı departmandan, sizin için uygun olanı seçmeniz iseniz. "Kurumsal Gönderiler ve Bireysel Gönderiler" olarak sunulan yönlendirme de, hangisi size uygunsa onu tuşlamanız istenir.

2) Tuşlamayı yaptıktan sonra, sizden bir sonraki adımı seçmeniz istenir. Adım adım ilerleyerek, gönderinizin son durumunu hakkında bilgi edinebilirsiniz. İsteğiniz doğrultusunda ekstra seçenekler olarak, yapmak istediğiniz işlem ve ihtiyacınız olan şey her ne ise yine sizi yönlendiren bilgileri dinledikten sonra ilgili rakamı tuşlayarak, bulunduğunuz adres için yada gönderinizin nereden alınmasını istiyorsanız o adresi söyleyerek kurye çağırabilir, size en yakın olan Yurtiçi Kargo Şubesinin adresini öğrenebilirsiniz. Yurtiçi ve yurtdışı gönderilerinizi ayrı ayrı sorgulatabilirsiniz.

3) Yurtdışı için gönderiniz varsa, çağrı merkezi yetkilisi size bu konuda da yardımcı olacaktır.

Gönderi Sorgulamak İçin İsim / Soyisim Söyleme Yöntemi

Teknoloji sayesinde, artık kargo gönderilerinizin, nakliyesi olurken hangi aşamada olduğunu öğrenmek için ihtiyacınız olan bilgilerden gönderi takip numarası ve barkod numarası yoksa veya göndericinin telefon numarasını bilmiyorsanız, ad soyad söyleyerek isimden sorgulama yaptırabilirsiniz.

Diyelim ki, size kargo geleceğinden haberdarsınız, fakat elinizde hiç bir bilgi yok ama kargonuzun son durumunu öğrenmek istiyorsunuz. Herhangi bir Yurtiçi Kargo Şubesine giderek dahi adınıza gelecek kargo olup olmadığını ve yahutta nerede, hangi konumda olduğunu kendi adınızla sorgulama yaptırtarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Aynı ismi taşıyan başka alıcılar olma olasılığından dolayı, karışıklık olmaması adına, böyle bir risk almamak için ve farklı yaptırımlar ve yükümlülükler doğurabileceği düşüncesiyle, herhangi bir yanlış anlaşılma olmaması adına, hukuki prosedür gereği Yurtiçi Kargo İnternet sitesi üzerinden, alıcının isim ve soyisimi girilerek kargo takibi yapılamaz.

Bu yüzden alıcının, kendisine en yakın Yurtiçi Kargo Şubesine gitmesi gerekir. Şube çalışanları, kendi sistemlerinden gerekli sorgulamayı yaparak, sizi bilgilendireceklerdir.

YORUM EKLE