Kiracılara müjde: Kira borçları devlet tarafından ödenecek!

Korona virüs salgın hastalığı ile mücadele dönemi içerisinde korona virüs tedbirleri ile her geçen gün artış göstermesinin yanı sıra son zamanlarda çıkarılan kanun ile birlikte kira borçları siliniyor mu? Sorusu gündemimizde ki yerini alıyor. Karşımıza çıkan bu soru doğrultusunda yapılan açıklamaya ilişkin detaylar haberimizde…

Kiracılara müjde: Kira borçları devlet tarafından ödenecek!

Korona virüs salgın hastalığı ile mücadele dönemi içerisinde korona virüs tedbirleri ile her geçen gün artış göstermesinin yanı sıra son zamanlarda çıkarılan kanun ile birlikte kira borçları siliniyor mu? Sorusu gündemimizde ki yerini alıyor. Karşımıza çıkan bu soru doğrultusunda yapılan açıklamaya ilişkin detaylar haberimizde…

Yapılan açıklama ile birlikte 1 Mart İla 30 Haziran arasında kalan süre içerisinde kira borcu ödemesi yapamayan vatandaşlarımız için kira sözleşmeleri feshedilmeyeceği açıklanmıştır. Bu doğrultuda kiracı tahliye edilemeyeceği bildirilmiştir. Ancak bu dönem içerisinde ki borçların silinmesi de mümkün olmamaktadır. İcra takiplerinin durdurulması sebebiyle 30 Nisan 2020 tarihinden sonra icra takibi yapılma devam edecek ve vatandaşlarımız hakkı savunulacaktır.

İŞTE VATANDAŞLARIMIZ TARAFINDAN SORULAN SORULAR!

1) "Şirketimize ait işyerlerimiz var. Bunların çoğunu kurumsal büyük şirketlere kiraya verdik. Fakat bu büyük şirketler şimdi korona virüsü mücbir sebep olarak göstererek kira ödeyemeyeceklerini söylediler. Mart ayı kiraları için kapalı dönemde oldukları süre içinde iade faturası kestiler. Bu süreçte biz kiraya verenlerin hiç mi hakkı yok? Ya da kiracıların böyle ödememe hakları var da biz mi bilmiyoruz?"

2) "7226 sayılı kanuna göre 1 Mart-30 Haziran arası ödenmeyen kiralar için ev sahibi olarak haklarımız nedir?"

Vatandaşlar tarafından bu konu ile alakalı olarak sık sık sorulan sorular arasında bu 2 tane örnek bulunmaktadır. Bu doğrultuda Yargıtay Ateş bu konu ile alakalı soruları yanıtlayarak gündemde ki yerini almış bulunmaktadır.

Yargıtay Üyesi Mustafa Ateş’e bu sorular yöneltilmesi ardından şu şekilde cevap vermiştir:
"Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair 7226 sayılı kanunun geçici 1. maddesiyle '1.3.2020 tarihinden 30.6.2020 tarihine kadar işleyecek işyeri kira bedelinin ödenememesi kira sözleşmesinin feshi ve tahliye sebebi oluşturmayacağı' düzenlenmiştir. Yapılan düzenleme 1.03.2020 tarihinden 30.06.2020 tarihine kadar işleyecek kira borcunu ortadan kaldırmamaktadır.

KİRA BORÇLARINI ÖDEYEMEYENLERDEN TAHLİYE İSTENEMEYECEK!

Korona virüs salgın hastalığı sebebiyle kirasını ödeyemeyen kiracıların borcu devam edecek. Ancak bu süreç içerisinde kira borçlarının ödenmemesi sebebiyle kira sözleşmesi verenler tarafından feshedilememesi ön görülmektedir. Böylelikle kiracının tahliyesi istenemeyecektir. Düzenlenen kanun doğrultusunda kira ödemeleri ertelenmemiş ya da silinme söz konusu değildir. Bu düzenleme doğrultusunda bu döneme ilişkin kira parasının tahsili için icra takibinin yapılması ön görülmektedir.

İŞYERİ KİRALARI İÇİN FAİZLERİ BİRLİKTE TAHSİL EDİLECEK!

Bu zorlu süreç içerisinde 30 Nisan tarihine kadar icra takibi yapılmamış ise dahi kira sözleşmesinde kesin bir tarih belirlenmiş ise bu süreç içerisinde ödenecek kira parası için faizi ile birlikte tahsil edilmesi gerekecektir. Bundan dolayı kira borçlarının mümkün olduğunca gününden önce ya da tam gününde ödenmesi gerekmektedir.

KONUT KİRALARI KAPSAM DIŞI OLACAK!

Hürriyet'ten Oya Armutçu'nun haberine göre:

‘’ Bu arada şunu özellikle belirtmek gerekir ki, 7226 sayılı Kanun'un geçici 1. maddesine göre aynı dönemde (1 Mart-30 Haziran) işyerlerinden farklı olarak konut kiralarına ilişkin kira borcunun ödenmemesi halinde genel hükümlere göre şartları varsa kiralayan yani ev sahibi tarafından kira sözleşmesi feshedilebilecek ve kiracının bu sebeple tahliyesi istenebilecektir.

Fakat konut kiralarına ilişkin kira borçları sebebiyle de işyeri kira borçlarında olduğu gibi 30 Nisan tarihine kadar, önceki kira alacakları da dahil olmak üzere borçlu yani kiracı hakkında icra takibi yapılamayacaktır."

İfadelerini kullanarak gündemimizde ki yerini almış bulunmaktadır

YORUM EKLE