Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Finans

30 Aralık 2020 Çarşamba 10:05:05

Kısa Çalışma Ödeneği Süresi Uzatıldı mı? Kısa Çalışma Ödeneği Süresi Ne Kadar Uzatıldı?

Pandemide çalışanlara destek olmak adına başlatılan kısa çalışma ödeneği ile işten çıkarma yasağı 17 Ocak’a kadar uzatılmıştı. Kısa çalışma ödeneği ile işten çıkarma yasağının daha fazla uzatılıp uzatılmadığı merak ediliyor. Konuyla ilgili haber geldi. Peki kısa çalışma ödeneği süresi uzatıldı mı? Kısa çalışma ödeneği süresi ne kadar uzatıldı?

Koronavirüs salgınından dolayı bu yılın Nisan ayında başlayan işten çıkarma yasağı ile kısa çalışma ödeneğiyle ilgili yeni bir haber geldi. İşyerlerindeki çalışmanın kısmi ya da geçici olarak durdurulması üzerine belli bir dönem çalışamayan işçilere verilen kısa çalışma ödeneğinin süresinin uzatılıp uzatılmayacağı merak ediliyordu. Peki kısa çalışma ödeneği süresi uzatıldı mı?

Kısa çalışma ödeneği süresi uzatıldı mı?

Alınan aylık kazancın yüzde 60’ına denk gelen kısa çalışma ödeneğinin uzatılıp uzatılmayacağı merak ediliyordu. İşten çıkarma yasağı ve kısa çalışma ödeneği geçici olarak İş Kanunu’na alınmıştı. Kısa çalışma ödeneği 16 Nisan’da başlamıştı ve 17 Kasım’da iki ay daha uzatılarak Ocak’a ertelenmişti. Kısa çalışma ödeneğinin 17 Ocak’tan itibaren 2 ay boyunca daha uzatıldığı kaydedildi.

30 Haziran’dan önce başvuru yapmayanlar da başvurabilecek!

İşverenlerin, çalışan işçinin işten ayrılış türünü belirlemek ve SGK’ya bildirmek zorunda olduğu belirtiliyor. İşyeri kapanması için “17”, istifa için “03”, işçinin haklı sebeple feshi için “25”, işverenin haklı sebeple feshi için “29” kodunun kullanılacağı belirtiliyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 30 Haziran’dan önce başvuru yapmayan işyerlerinin de başvurabileceğini belirtti.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı