Kısa çalışma ödeneğini suistimal eden işletme sahiplerine ağır yaptırımlar uygulanacak

Hükümet, koronavirüs nedeniyle zor günler geçiren işletme sahiplerine destek sağlamak adına kısa çalışma ödeneği başlattı. Bu süreçte fırsatçılar harekete geçti ve alınan kararla Kısa çalışma ödeneğini suistimal eden işletme sahiplerine ağır yaptırımlar uygulanacak.

Kısa çalışma ödeneğini suistimal eden işletme sahiplerine ağır yaptırımlar uygulanacak

Koronavirüs salgınının ekonomik etkilerinin azaltılabilmesi için Hükümet tarafından çok sayıda destek paketi hayata geçirildi. Hazırlanan destek paketlerinden bir tanesi de kısa çalışma ödeneği desteği oldu. Devletin ekonomi kriz sebebiyle işsizliğin engellenebilmesi için ortaya koyduğu destek paketleri işverenler tarafından suiistimal edilebiliyor.

Kısa çalışma ödeneği, işletme faaliyetini kısmen veya tamamen durdurma kararı alan işyerlerine veriliyor. Güncel ekonomi haberleri içerisinde devlet kısa çalışma ödeneği ile işçilere verilen maaşın bir kısmını karşılarken, işverenler bu destekleri aldıktan sonra işçi maaşlarının tamamını ödeyebiliyor.

Ödenek suiistimal ediliyor

Kısa çalışma ödeneği işletme sahiplerinin koronavirüsten en asgari düzeyde etkilenebilmesi için hazırlanmış bir ödenek olmasına karşın faaliyetlerini sürdürmesine rağmen İŞKUR’a başvuruda bulunan çok sayıda işveren bulunuyor.

Fırsatçı işverenler harekete geçti

İstihdamın korunup işsizlik oranının artmaması için başlatılan kısa çalışma ödeneğinden fırsatçı işverenler faydalanmak istiyor. 60 günlük araştırmayı müteakip verilen kısa çalışma ödeneği pandemi sürecinde araştırma yapılmaksızın verildiğinden bazı işverenler bunu kullanmaya başladı.

Suiistimale ağır yaptırım uygulanacak

Özel haberler kapsamında yer alan son dakika gelişmelerine göre devletin ihtiyaç sahibi işletmeler için başlatmış olduğu bu ödenekten haksız yere faydalananlara ağır yaptırımlar uygulanacak. Kısa çalışma ödeneğini haksız olarak alan işyerleri belirlenecek ve alınan bu desteğin tamamı işyerinden faiziyle alınacak.

Asgari ücret desteği kaybedilecek

Kısa çalışma ödeneğini suiistimal eden işletme sahiplerine 2020 yılında her bir işçi için verilen 75 TL’lik asgari ücret desteği kesilecek. Böylelikle işverenler bütün işçilerinin sigorta primini ödemek zorunda olacaklar.

Kaynak : https://www.haberlerozel.com/ekonomi/kisa-calisma-odenegi-alarak-iscisini-calistiran-is-sahiplerine-ceza-yagacak-iskur-calismayi-baslatiyor-h964.html

Güncelleme Tarihi: 15 Haziran 2020, 21:50
YORUM EKLE