Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Gündem

8 Ocak 2021 Cuma 11:33:44

Koronavirüs aşısı virüs bulaştırır mı? Anne adayları aşı yaptırmalı mı?

Koronavirüs aşılanmasının başlamasına az bir süre kalmışken birçok vatandaş, aşıların virüs bulaştırıp bulaştırmayacağını merak etmeye başladı. Bilim Kurulu Üyesi olan Prof. Dr. Tevfik Özlü, Koronavirüs aşısı virüs bulaştırır mı? Anne adayları aşı yaptırmalı mı? gibi sorulara yanıt verdi.

Çin’den gelen 3 milyon doz koronavirüs aşısının güvenilirlik ve etkinlik testleri Ankara’da yapılmaya başlandı. Aşılanmanın Ocak ayının ortalarından sonra yapılmaya başlanacağı biliniyor. Birçok vatandaş Koronavirüs aşısı virüs bulaştırır mı? sorusunun yanıtını aramaya başladı. Yapılan koronavirüs aşısının virüs bulaştırıp bulaştırmayacağı konusuna Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü açıklık getirdi.

Koronavirüs aşısı virüs bulaştırır mı?

Koronavirüs aşısı virüs bulaştırır mı? sorusuna yanıt veren Özlü, canlı virüs içermeyen aşıların hastalık bulaştırmayacağını kaydetti. Geliştirilen aşıların vektör tabanlı, mRNA ya da inaktif aşılar olduğunu altını çizen Özlü, aşıların hastalığı bulaştırma riskinin olmadığını bildirdi. Aşının ilk dozundan sonra ikinci dozunun 28’inci gün yapılacağını hatırlatan Özlü, ikinci dozdan iki hafta sonra virüsün bulaşması halinde aşının o kişide koruyucu etkisini göstermediği anlamına geleceğini kaydetti. Aşının etkisini göstermesi için 15 güne ihtiyaç duyduğunu belirten Özlü, bu süre içinde virüsü kapmanın, aşının etkinliğiyle ilgisi olmayacağını söyledi.

Aşıdan gelen bağışıklık mı, hastalıktan gelen mi daha etkili?

Prof. Dr. Tevfik Özlü, aşıdan kazanılan bağışıklık ile hastalığın bulaşıp iyileşmesinden sonra meydana gelen bağışıklığı da karşılaştırdı. Kızamık benzeri bazı hastalıkların atlatılmasında sonra neredeyse ömür boyu süren bir direnç oluştuğunun altını çizen Özlü, bunun her hastalık için geçerli olmadığını bildirdi. Özlü, buna örnek olarak her yıl bulaşan grip hastalığını gösterdi. Özlü, su çiçeği ile tetanoz aşından kazanılan bağışıklığın, hastalığın atlatılmasıyla kazanılan bağışıklıktan güçlü olduğuna işaret etti.

Anne adayları aşı yaptırmalı mı?

Peki anne adayları aşı yaptırmalı mı? Yakın dönemde gebe kalmak isteyen anne adaylarının aşı yaptırmaması gerektiğini kaydeden Özlü, gebeliğin ilk üç ayıda bebeğin aşılar nedeniyle zarar görebileceğini belirtti. Bilim Kurulu Üyesi Özlü, Çin’den gelen 3 milyon doz aşının 1,5 milyon kişiye iki doz halinde mi yoksa 3 milyon kişiye tek doz halinde mi uygulanacağının kesinleşmediğini kaydetti.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı