Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Gündem

10 Kasım 2020 Salı 20:55:35

Koronavirüs ile yeni yasak geldi ! Ankara Valiliği’nden 65 yaş üstüne sokağa çıkma kısıtlaması geldi

Ankara Valiliği’nin yaptığı açıklamaya göre yeni bir koronavirüs kısıtlaması geldi. Gelen yeni yasağa göre 65 yaş üstü vatandaşlar günün her saatinde dışarıya çıkamayacaklar. Koronavirüs sokağa çıkma yasağı geliyor mu ? 65 yaş üstü vatandaşlar sokağa çıkabilir mi ?

Kış mevsimin gelmesi, koronavirüsün yayılma hızının artmasıyla yeni yasaklar gelmeye başladı. İlk olarak Bursa’da başlayan yasaklar yavaş yavaş tüm Türkiye’ye uygulanmaya başlandı. Şimdi’de Ankara’ya yasak geldi !

Gelen yasaklardan önce bugünkü güncel koronavirüs tablosunu inceleyelim.

Sağlık Bakanlığı’ndan gelen güncel verileri incelediğimizde;

– 24 saatte 146 bin 198 koronavirüs testi yapıldı ve bu test yapılan kişilerden 2 bin 529 kişiye hastalık tanısı konuldu.

– 24 saatte 87 kişi Kovid-19’dan hayatını kaybetti ve buna ek olarak 2 bin 215 kişinin koronavirüs tedavisinin tamamlanmasıyla iyileşenlerin sayısı 342 bin 501’e ulaştı.

– Bu zamana kadar yapılan toplam test sayısı 15 milyon 419 bin 420’e ulaşırken, hasta sayısı 399 bin 360 oldu.

– Koronavirüse yakalanıp vefat eden kişi sayısı 11 bin 59 oldu.

– Son olarak ağır hasta sayısı 3 bin olurken, aktif hasta sayısı 45 bin 800 oldu.

Ankara’da 65 yaş üstüne sokağa çıkma yasağı geldi !

Ankara Valiliği’nin bugün yaptığı açıklamayla, 65 yaşında olan ve 65 yaş üzerindeki vatandaşların saat 16.00’dan sonra sokağa çıkmaları yasaklandı. 65 yaş ve üstü olan vatandaşlar sabah 10.00 ile 16.00 arasında sokağa çıkabilecek. Ankara Valiliği’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Ankara İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu’nun bugün Vali Vasip Şahin başkanlığında olağanüstü toplandığı ve koronavirüs ile ilgili yeni kararların alındığı söylendi.

Koronavirüs hasta sayısındaki artış göz önüne alındığında Avrupa’da da bu konuda yeni yasaklar ve eskiden uygulanmış ancak yaz mevsimi ile azaltılmış kısıtlamalar yeniden arttırılmaya başlandı. İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunun bu konuyla ilgili ilk aldığı karar; 10 Haziran 2020 tarihinde aldığı kararının 65 yaş ve üzeri vatandaşların her gün 10.00- 20.00 saatleri arasında sosyal mesafe kuralına uyarak hareket etmesi ve maske takarak dışarı çıkabilecekleriydi. Ancak bugün yapılan toplantı ile 10 Haziran’da alınmış olan bu karar da düzenlemeye gidildi. Revize edilen karar ile, 65 yaş ve üzeri vatandaşların her gün 10.00- 16.00 saatleri arasında sosyal mesafe kurallarına uyarak ve maske takarak dışarı çıkabileceklerine karar verildi.

Ankara Valiliği’nin açıklaması şu şekilde;

Ankara Valiliği ve İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunun ortak olarak yaptığı toplantı sonucunda alınan kararlar ile birlikte 65 yaşında olan ve 65 yaş üstü olan vatandaşlara şu şekilde bir açıklama yapıldı: “10.00- 16.00 saatleri dışında sokağa çıkma kısıtlaması olan 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımızdan; kamu görevinin niteliği mevcut durumun aciliyeti ve kamu hizmetinin sürekliliğinin sağlanmasında hizmetine ihtiyaç duyulacak başta doktorlar, sağlık çalışanları, eczacılar, seçimle iş başına gelmiş kamu görevlileri, sosyal hizmet kuruluşları görevlileri ve benzeri olmak üzere kamu görevlileri, işletme sahibi, esnaf, tüccar, sanayici, çiftçi, serbest meslek sahipleri ile çalışanlardan durumlarını aktif sigortalılıklarını gösteren SGK Hizmet Belgesi, Vergi Kaydı, Şirket Yetki Belgesi, Oda veya birlik kimliğinden biriyle belgeleyenler ile meslek odaları başkanlarının, muaf tutulmasına karar verildi. Kaymakamlarımız ve ilgili Kurumlarımızca konu hakkında gerekli hassasiyetin gösterilerek uygulamanın yukarıda belirtilen çerçevede eksiksiz bir şekilde yerine getirilmesinin sağlanmasına, tedbirlere uymayanlarla ilgili Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282’nci maddesi gereğince idari para cezası verilmesine, aykırılığın durumuna göre Kanun’un ilgili maddeleri gereğince işlem yapılmasına, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanunu’nun 195’inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına, oy birliği ile karar verildi” diyerek 65 yaş üstündeki vatandaşların belli durumlarda dışarı çıkabileceğini ancak herhangi bir özel durumu yoksa uygulanacak olan bu kurala uymak zorunda olduğu açıkladı.

 

 

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

Güncel Haberler

Yukarı