Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Gündem

27 Ocak 2021 Çarşamba 14:39:59

Koronavirüste toplumsal bağışıklık için kaç kişi aşılanmalı?

Türkiye’de bir toplum bağışıklığının oluşması için 60 milyon kişiye aşı yapılması gerektiğini savunan Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, Ramazan Bayramı’nın ardından bu rakamlara ulaşılabileceğini kaydetti.

14 Ocak’ta başlayan koronavirüs aşılanmasıyla ilgili açıklamada bulunan Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, şimdiye kadar en az 1 milyon 400 bin kişiye aşı yapıldığını kaydetti. Aşılanma için bir risk sıralamasının yapıldığını hatırlatan İlhan, aşılamada sıradaki grubun 80 yaş üzeri kişiler olduğu ve bir sonraki grubun da 65 yaş ve üzerindekilerden oluştuğunu ifade etti. Bu yaş gruplarının evlerde aşılandığını kaydeden İlhan, aşılanmanın yapıldığı yaş grubunun gittikçe daha da düşürüleceğini belirtti.

“60 milyon aşılanma sayısına ulaşılmalı”

Türkiye’de koronavirüse karşı toplumsal bağışıklık ne zaman oluşacak? sorusuna da cevap veren İlhan, bunun için toplumdaki 60 milyon kişinin aşılanmış olması gerektiğini kaydetti. Bu aşılanma düzeyine ne zaman gelineceği sorulan İlhan, muhtemelen Ramazan Bayramı sonrasında aşılanmada iyi düzeylere ulaşılacağını ve toplumsal bağışıklığın gelişeceğini vurguladı. Toplumla iç içe görevlerini yürüten polis, asker, sağlık çalışanı ve hizmet sektöründe görev yapan kişilerin aşılanması durumunda riskli kitlenin aşılanmış olacağını belirtti.

Sırada hangi yaş grupları var?

Hedeflerinin 18 yaş ve üzerindeki herkesin aşılanması olduğunu kaydeden İlhan, aşılanmada son grubun 18-49 yaş arası ile aşılanma sırasını kaçıranlar olduğunu aktardı. Yaş gruplarında aşağıya doğru gittikçe aşılanacak kişi sayısının da arttığını hatırlatan İlhan, sağlık çalışanlarının aşılanmasının kısa sürede tamamlandığını ancak her grubun böyle hızlı şekilde aşılanamayacağını ifade etti. Kısa sürede 65 yaş ve üzeri vatandaşların aşılanmasına başlanacağını kaydeden İlhan, ondan sonra ise sıradaki grubun 50-64 yaş grubu olacağını bildirdi.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı