Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Gündem

31 Aralık 2020 Perşembe 13:38:28

Koronavirüsü saniyeler içinde buluyor! Diogvanır testi nedir? Ne zaman kullanılmaya başlanacak?

Bilkent Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre geliştirilen “Diagnovır” isimli test, pozitif koronavirüs vakalrını 10 saniye gibi bir sürede ortaya çıkarıyor. Vatandaşlar bu haber üzerine Diagnovır testi nedir? ve Diagnovır testi ne zaman kullanılmaya başlanacak? sorularını internetten aratmaya başladı. İşte Diagnovır testi ile ilgili bilgiler!

Koronavirüsün insan sağlığını tehdit ettiği günümüzde geliştirilen birçok aşı, salgının sonunu getirmesi ümidiyle dört gözle bekleniyor. Ancak aşılanmanın sürü bağışıklığı oluşturması için toplumun en az yüzde 70’inin aşı yaptırması gerekiyor. Bu süreye kadar da pozitif koronavirüs vakalarının nasıl tespit edileceği ve koronavirüsten korunma yöntemlerinin öğrenilmesi büyük önem taşıyor.

“Yaklaşık 10 saniyede pozitif vakayı buluyor”

Bilkent Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, pozitif koronavirüs vakalarının yaklaşık 10 saniye gibi bir süre içinde ortaya çıkarılabildiği bir testin geliştirilmesini sağladı. Nanoteknoloji uzmanlarının geliştirdiği testin yüzde 99 güvenilir olduğu ve burundan örnek almadan koronavrüs testi yapabildiği kaydedildi. Diagnovır ismi verilen bu testin PCR yönteminden çok daha hızlı, güvenilir ve ucuz olacağı kaydediliyor.

“PCR testinden yüzlerce kat hızlı ve daha güvenilir”

Bilkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdullah Atalar, koronavirüsün boyutunun 150 nanometre olduğunu hatırlattı. Yıllarca nanoteknoloji alanında çalıştıklarını bildiren Atalar, koronavirüsün tam da kendilerinin uzmanlık alanına giren bir alan olduğunu belirtti. Geliştirdikleri projenin PCR testinden çok daha güvenilir olduğunu kaydeden Atalar bazı örnekler verdi. Kendi sistemlerinde pozitif çıkan bazı kişilerin PCR testlerinin negatif çıktığını kaydeden Atalar, iki gün sonra yapılan PCR testlerinde bu kişilerin pozitif olduğunun saptandığını dile getirdi.

Diagnovır testi ne zaman kullanılmaya başlanacak?

Seri testler yaparak koronavirüsü tespit eden sistemin dünyada geniş yankı uyandıracağını kaydeden Rektör Atalar, ağıdan alınan örneklerin yeterli olduğunu vurguladı. PCR testinin yapıldıktan iki gün sonra sonuç verdiğini ve hata payının yüksek olduğunu kaydeden Atalar, kendi sistemlerinin yaklaşık 10 saniye içinde yüzde 99 doğru sonuçlar verdiğini aktardı. Peki Diagnovır testi ne zaman kullanılmaya başlanacak? Uluslararası patent için başvuruda bulunduklarını kaydeden Atalar, yaklaşık 2 ay sonra testin hem dünya hem de Türkiye’de yaygın olarak kullanılmaya başlanacağını söyledi.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı