Kredi kartı ve Banka Kartı kullananlar dikkat! Her an kartınızdaki tüm para çekilebilir! Hemen bunu kontrol edin!

Tüm dünyada özellikle Korona virüs salgını sonrasında NFC yani Yakın Alan İletişimi adı verilen teknoloji kullanılmaya başlandı. Kredi kartlarımızın bugünkü adı ile kullanılan temassız özelliği sayesinde kredi kartımızdan para çekimi yapılabiliyor. Bu özellik en çok Korona virüs salgını sonrasında insanların faydasına olmaya başladı. Herkesin dokunduğu POS cihazı tuşlarına dokunmaktansa kartımızı dokundurarak ödeme yapmak herkes için hem en kolayı hem de en sağlıklı olanı oldu.

Kredi kartı ve Banka Kartı kullananlar dikkat! Her an kartınızdaki tüm para çekilebilir! Hemen bunu kontrol edin!

Tüm dünyada özellikle Korona virüs salgını sonrasında NFC yani Yakın Alan İletişimi adı verilen teknoloji kullanılmaya başlandı. Kredi kartlarımızın bugünkü adı ile kullanılan temassız özelliği sayesinde kredi kartımızdan para çekimi yapılabiliyor. Bu özellik en çok Korona virüs salgını sonrasında insanların faydasına olmaya başladı. Herkesin dokunduğu POS cihazı tuşlarına dokunmaktansa kartımızı dokundurarak ödeme yapmak herkes için hem en kolayı hem de en sağlıklı olanı oldu. Ancak teknoloji her zaman kolaylıklar getiriyor olsa da beraberinde sakıncalı durumları da getirebiliyor. Özellikle insanların temassız kart kullanımı konusunda bir nebze daha fazla bilinçlenerek akıllı bir şekilde kullanmaları gerekiyor. Ancak bazı durumlarda biz ne yaparsak yapalım temassız kullanım söz konusu olduğu için bilinç dışı dahi para çekilebiliyor. POS cihazlarının kartımıza ya da cüzdanımıza yaklaştırılması sureti ile kartımızdan para çekimi yapılabiliyor. Bu gibi durumlardan kendimizi korumak ve en mantıklı şekilde kendimizi böyle bir durum ile karşı karşıya kalmamak için korumak gerekiyor.

Kredi kartlarımızın temassız özelliğinin aktif olması sonucunda hem Korona virüs salgını gibi önemli tehditlerden korunuyor hem de şifremizi POS ilgili pos cihazına girmeden çok kolay bir şekilde ödeme yapabiliyoruz. Bu da kredi kartına getirilmiş olan en güzel kolaylıklardan bir tanesi olsa da sakıncalı ve olmaması gereken durumları beraberinde getiriyor. Ancak çok kolay bir şekilde yapılan bu ödemelerin getirdiği sakıncalı durumlardan bir tanesi Habertürk haber sitesinde editör olarak çalışan bir meslektaşımızın başına gelmiştir. Bu durumu kaleme alan editör, kredi kartından nasıl haberdar olmadan para çekildiğini ve bir restoranda ödeme yaparken nasıl uyarıldığından bahsetmiş. Biz de okurlarımızın kendilerini güven ortamına almalarını ve kredi kartından yapılacak olan habersiz çekimlerden nasıl korunabileceklerini anlatıyor olacağız. Bu sayede belki milyonlarca vatandaşımız kredi kartının temassız özelliğini nasıl bilinçli kullanmaları gerektiğini ve olası bir habersiz çekim durumunda ne yapmaları gerektiğini anlatıyor olacağız.

KREDİ KARTI TEMASSIZ ÖZELLİĞİ NASIL ÇALIŞIR?

Kredi kartlarının temassız özelliği NFC yani Yakın Alan İletişimi adı verilen teknoloji sayesinde çalışır. Bu çalışan mantık, kredi kartı üzerine yerleştirilmiş olan temassız barın ilgili POS cihazına yaklaştırılarak otomatik olarak POS cihazının kredi kartı ile banka arasındaki iletişimi sağlaması ile gerçekleşir.

KREDİ KARTINDAN HABERSİZ ÇEKİM NASIL YAPILIR?

İlgili editör, yolda yürürken sadece bir anlık boşluğuna geldiğini ve herhangi bir vatandaşın kendisine çok yakın yürüdüğünü fark ettiğini ancak ne olduğunu tam olarak anlamadığı için arkasına dönüp bakmadığını belirtti. Daha sonrasında bir restoranda yemek yedikten sonra kredi kartının temassız özelliğini kullanarak ödeme yapmak istediğini ve mekan sahibinin “Abi, bu kartın temassız özelliğini istersen kapattır. Kredi kartından bugün içinde çekim yapılmış hem de çok yüksek. Eğer sen ödeme yapmadıysan habersiz çekim yapılmış” dediğini belirtmiş. Yolda arkasında yürüyen kişi POS cihazını cüzdana yaklaştırarak ödemeyi almış. Bu da POS cihazlarının ve kredi kartlarındaki NFC yani Yakın Alan İletişimi adı verilen teknolojinin aslında ne kadar sakıncalı olduğunu göstermektedir. Bu ve benzeri durumlarla karşılaşmamak adına vatandaşlarımızın bir bir uyarılması, kredi kartında temassız özelliği bulunan tüm kişilerin bu konuda bilinçlenmesi gerektiği önemle rica olunur.

YORUM EKLE