Lezzet Düşkünleri sunucusu kim? Gerçek adı ne? Restaurantı var mı

TV8 ekranlarının yeni yarışma programı Lezzet Düşkünleri bugün ilk bölümüyle ekranlara geldi. Hafta içi her gün 15:45'te izleyici karşısına çıkacak olan Lezzet Düşkünleri'nde 2'şerli ekipler halinde toplam 10 yarışmacı ve bir adet şef bulunuyor. Programın aynı zamanda sunuculuğunu da yapan şefin adı ise ise çok merak edildi. Herkes Lezzet Düşkünleri sunucusu kim? Gerçek adı ne? Restaurantı var mı aramaya başladı. İşte detaylar...

Lezzet Düşkünleri sunucusu kim? Gerçek adı ne? Restaurantı var mı

Lezzet Düşkünleri sunucusu kim? Gerçek adı ne? Restaurantı var mı her yerde aranmaya başladı. Programda her hafta 5 ekip bir evde 6 gün boyunca yemek yapacaklar. Her yarışmacının da yayında bir yardımcısı olacak ve verilen süre içinde istenilen menüleri hazırlamak ve izleyiciye nasıl yaptıklarını da sesli olarak anlatmak zorunda kalacaklar. Haftanın sonunda bir yarışmacı ve yardımcısı Lezzet Düşkünleri evine veda etmek zorunda kalacak. Öte yandan yarışmada bir adet hem sunucu hem de jüri üyeliği yapan bir şef var. Peki Lezzet Düşkünleri sunucusu kimdir? Gerçek adı ne? Restaurantı var mı

TV8'de yayınlanan Lezzet Düşkünleri programının sunuculuğunu ünlü şef Gabriele Sponza yapıyor. Hal böyle olunca Gabriele Sponza kimdir? Kaç yaşında her yerde aranmaya başladı.

Lezzet Düşkünleri sunucusu kimdir? Gerçek adı ne

Lezzet Düşkünleri programının sunucusu Gabriele Sponza 1982 İzmir doğumludur.

Gabriele Sponza eğitimini Amerika Birleşik Devletleri’nde Johnson&Wales Üniversitesi Mutfak Sanatları bölümünde tamamladı. Eğitimi sonrası profesyonel aşçılık hayatına Fransa’nın Tremolat ve Marsilya bölgelerindeki 3 Michelin yıldızlı restoranlarda çalışarak devam etti. Türkiye’ye geri döndükten sonra İstanbul’da Sait Halim Paşa Yalısı’nda bulunan Clement’s Restoran’ın şefliğini yaptı. Ardından "The Bosphorus" bünyesindeki Gaja Restaurant’ta 2 Michelin yıldızlı Şef Dominic Jack ile birlikte çalıştı. Şimdilerde ise Şef Gabriele Sponza’nın elinden çıkan yemekler Fransız Mutfağı üzerine kurulu ancak İtalyan Akdeniz Mutfağı tatları da menüde mevcut olan "Wanda" adlı mekanıyla lezzet severlerle buluşuyor.

Mutfak ve Restaurant İşletmeciliği Eğitmenliği kariyerine ilk olarak İstanbul Mutfak Sanatları Akademisi’nde başladıktan sonra, iki yıl İzmir Ekonomi Üniversitesi Mutfak Sanatları ve Yönetimi bölümü ve Özyeğin Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu’nda Eğitmen Şef olarak görev yaptı. Şu anda İzmir Ekonomi Üniversitesi Mutfak Sanatları ve Yönetimi bölümünde bölüm başkanı olarak görev yapmaktadır. 2011 yılında almış olduğu WACS Sertifikası ile yurt içi ve yurt dışında yapılan gastronomi yarışmalarında ülkemizi temsilen jüri üyesi olmaya hak kazanmıştır. Eş zamanlı olarak bir yemek kanalında izleyicilere dünya mutfağından farklı lezzetleri lokal malzemeler kullanarak kendi yaratıcı dokunuşuyla sunmaktadır.

YORUM EKLE