Masterchef Surf And Turf nedir - Masterchef 30 Ağustos Surf and Turf tarifi

MasterChef Surf And Turf nedir sorusu bu akşam çok sorulacak. Bu akşam 36. bölümü ile ekranlara gelecek olan MasterChef'te ana kadrodaki takımlardan Surf ANd Turf yemeği yapılması istenecek. Peki Masterchef Surf ANd Turf nedir? Kırmızı et ile deniz ürünleri etlerinin karıştığı MasterChef Surf And Turf tarifi MasterChef Surf And Turf yapılışı gibi detaylar haberimizde.

Masterchef Surf And Turf nedir - Masterchef 30 Ağustos Surf and Turf tarifi

MasterChef Surf And Turf nedir sorusu bu akşam çok sorulacak. Bu akşam 36. bölümü ile ekranlara gelecek olan MasterChef'te ana kadrodaki takımlardan Surf ANd Turf yemeği yapılması istenecek. Peki Masterchef Surf ANd Turf nedir? Kırmızı et ile deniz ürünleri etlerinin karıştığı MasterChef Surf And Turf tarifi MasterChef Surf And Turf yapılışı gibi detaylar haberimizde. Masterchef'te yapılan her yemeğin trifi merakla aranmakta iken evlerine gelecek misafirlerine eşsiz lezzet sağlamak isteyen vatandaş MasterChef Surf And Turf tarifini şu sıralar aramaya koyuldu. Peki Nedir? MasterChef Surf And Turf, ya da MasterChef Surf And Turf yapılışı gibi detayları sizler için derledik. 

Kırmızı et v deniz ürünleri hiç dha önce bir tabakta görmüş müydünüz. Sizler için Surf And Turf tarifini paylaşacağız ancak öncesinde MasterChef Surf And Turf nedir sorusunun cevabını verelim. 

MasterChef Surf And Turf nedir ? Surf - Deniz ürünleri olmakta iken Turf ise kırmızı et ürünlerine verilen isimdir ve tarafine bakılacak olursa iki eşsiz ana lezzetin bir araya gelmesi ile MasterChef Surf And Turf oluşmakta. 

MALZEMELER

4 adet dana bonfile (180 gram)

4 adet orta boy jumbo karides

16 adet ince doğranmış şitake mantarı

4 parça kaz ciğeri (150 gram)

4 adet deniz tarağı

2 çorba kaşığı küp doğranmış bal kabağı

2 çorba kaşığı küp doğranmış pancar

2 çorba kaşığı patates püresi

2 çorba kaşığı tereyağı

Tuz, karabiber

Tempura sos için:

2 adet yumurtanın akı

4 çorba kaşığı un

1 su bardağı süt

YAPILIŞI

Dana bonfileleri tuzlayıp, yağladıktan sonra ızgarada pişirin. Küp doğranmış pancar ve ba kabaklarını tereyağında soteleyin. Kızgın bir tavada kaz ciğerlerini pişirin. Şitake mantarları pişirip hazırlayın. Bu arada tempura sos malzemelerini derin bir kapta karıştırın. Tempura sosa karides ve deniz taraklarını atıp çıkararak kızgın yağda pişirin. Servise sunarken sırası ile pişmiş bonfile, üzerine şitake mantarı ve kaz ciğerleri, sotelenmiş sebze garnitürleri, patates püresi, tempura edilmiş deniz tarağı ve karidesleri koyarak servis yapın.

Güncelleme Tarihi: 30 Ağustos 2020, 22:36
YORUM EKLE