Mayıs Sonuna kadar bu paraları hemen alın! Hakkınızı kaçırmayın!

Yeni yılın gelmesiyle aylık olarak bu paraları hemen alabilirsiniz. 2020 Mayıs ayında yararlanma hakkınız olduğu halde yararlanamadığınız hakları sizler için derledik. Hemen bu paraları alabilirsiniz. Yeni ayda hakkınızı kaybetmemek için almanız gereken hakları sizler için derledik. 2020 Şubat'ta hepsi yeni aya girecek.

Mayıs Sonuna kadar bu paraları hemen alın! Hakkınızı kaçırmayın!

Yeni yılın gelmesiyle aylık olarak bu paraları hemen alabilirsiniz. 2020 Mayıs ayında yararlanma hakkınız olduğu halde yararlanamadığınız hakları sizler için derledik. Hemen bu paraları alabilirsiniz. Yeni ayda hakkınızı kaybetmemek için almanız gereken hakları sizler için derledik. 2020 Şubat'ta hepsi yeni aya girecek.

Devletten alınabilecek bu paralar için son günler. Mayıs ayında bu paraları hemen alın. Vatandaşların 2020 yılı içerisinde hakları bulunan binlerce TL parayı alabilirsiniz. Sizler için 2020 mayıs ayında alınabilecek paraları derledik. İşte Ay bitmeden hemen alabileceğiniz paralar ve haklarınız.

Özel ödemelerde son zamanlar!

Sağlık Sigorta Kurumu farklı isimlerde yaptığı ödemeler için mayıs ayında alınıyor. Bu sebeple 2020'nin başında bu ay içerisinde alabileceğiniz paraları sizlere derledik. Hemen bu paraları alabilirsiniz. Sizler için bu ay tüm paraları alma yöntemi.

Cenaze yardımı

Ölen kişi adına 360 günlük sigorta primi yaptırılması bu ödeme için yeterli. Ölümün gerçekleştiği tarihte kişinin sigortalı olması gerekmiyor. Bu ödemede 5 yıllık zamanaşımı var. Ödenek ise 716 lira. Öncelik eş ve çocukların. Yoksa, ödemeyi anne-baba ya da kardeş alır. Bir dilekçeyle sosyal güvenlik merkezlerine başvurmak yeterli

Çeyiz yardımı

Yetim kalan kız çocuklarına maaş bağlanırken, evlenmeleri durumunda çeyiz parası ödeniyor. Bu ödenek SSK veya Bağkurlu anne veya babasının vefatı nedeniyle yetim maaşı alan kız çocuğuna veriliyor. 24 maaş tutarındaki bu para kız çocuğuna evlendiğinde toplu ödeniyor. Başvuru SGK’ya yapılıyor.

Rapor parası

Rapor alınan sürelerde patron maaş ödemez, ödemeyi SGK yapar. Buna iş göremezlik ödeneği (istirahat parası) denir. Ödeme son 3 aylık kazanca göre yapılır. En düşük günlük ödeme ayakta tedavide 56.84 TL, yatarak tedavilerde 42.63 TL. Bu parayı Bağkurlu da alır.

Emzirme ödeneği

SGK,halk arasında 'süt parası’ olarak bilinen emzirme ödeneği de veriyor. 178 lira olan bu para için anne veya eşinin SSK veya Bağkurlu olması ve en az 120 gün prim ödemesinin bulunması yeterli. SGK il müdürlüğü veya sosyal güvenlik merkezine doğumdan sonraki 5 yıl içinde başvuru yapılabilir.

Doğum izninde...

Doğum öncesi ve sonrası toplam 112 gün izin kullanan anneler,çalışmadıkları sür enin parasını alabiliyor.Asgari ücretlinin aldığı en düşük ödeme 6.367 lira. Para anne adına açılanZiraatBankasıhesabınayatıyor.Paranınyatıpyatmadığı, doğum izniniz bitince ‘turkiye.gov.tr’den kontrol edilebiliyor.

Emekli olmayana

Bazı sigortalılar yaşı doldurmasına rağmen emeklilik için gerekli prim gününü tamamlayamıyor. Bu kişiler o ana kadar ödedikleri primleri SGK’dan toplu olarak geri isteyebiliyor. Bunun için SGK’ya dilekçeyle başvurmak gerekiyor.

Muhtaç engelliye

Yüzde 40 ve üzeri engelli olup da sosyal güvencesi bulunmayan engelliler,yaşlılar ile anne veya babası olmayan (yetim) muhtaç çocuklara Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından 818 TL aylık bağlanıyor. Sağlık hizmeti ücretsiz. Muhtaç aylığı için başvuranın gelirinin olmaması ya da 607 lirayı aşmaması şartı var.

Hastaya bakana

Devlet,engelli yada çok yaşlı olduğu için bakıma muhtaç kişilerle aynı çatı altında yaşayanlara evde bakım parası olarak aylık 1.305 lira ödüyor. Evde bakım parası için Aile Bakanlığı’nın il ve ilçe müdürlüklerine başvuruluyor.

2022 aylığı

Sosyal güvencesi olmayan ve ekonomik durumu yetersiz 65 yaş üstü vatandaşlara devlet yaşlılık maaşı (2022 maaşı) veriyor. 607 liranın altında geliri olan yaşlı önce defterdarlık veya mal müdürlüklerinden başvuru evrakı alacak. Başvuru kaymakamlıklara. Aylık ödeme 637 TL.

Bu ödemeleri hepsini hakedişleri 2020 Ocak ayında diğer aya geçer. Ödemeler sonrası yeni ayda yeni başvurularda yapılabiliyor. Ayrıca sürekli olarakta bu ücretler alınabiliyor.
 

Güncelleme Tarihi: 29 Mayıs 2020, 15:23
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ercan   sariboga
Ercan sariboga - 9 ay Önce

Benim annem oldukden sonra yetim kaliyom ben 100de 47 engelliyim maasalabilirmiyim evim var benim adima

Y.k.c
Y.k.c - 9 ay Önce

Benim babam çiftçi bagkuru emeklisiydi 2017 yılında trafik kazası sonucu hayatını kaybetti babam için ölüm parası alabilirmiyiz

Enes
Enes @Y.k.c - 8 ay Önce

Y.k.c bna ulasabilirmisiniz

Seyfi.
Seyfi. - 9 ay Önce

Magdurum

CENGİZ ERDAĞI
CENGİZ ERDAĞI - 9 ay Önce

işsizlik

Ömer cort
Ömer cort - 9 ay Önce

İnşaat ta çalışıyordum 6. Aydan sonra çıkartıldım işsizlik de alamadım çalışamıyorum iş ikin oluyo ikigün ölmuyo ne yapmam lazım ailecek 5 kişiyiz

Emekli  aylığı ne kadar
Emekli aylığı ne kadar - 9 ay Önce

Emekli aylığı ne kadar

Veysel Çoban
Veysel Çoban - 9 ay Önce

Ben 65 doğu.lu 81 ssk girişelim gün pirim 3168 var