Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Gündem

27 Ağustos 2020 Perşembe 17:45:43

Milyonlarca Emekliye Müjde… İşte Detaylar

Milyonlarca emekli ve memuru yakından ilgilendiren gelişmeler var. Bu durum ilk kez ortaya çıkıyor. Emekliler için adaptasyon – aile yardımları ve indirimler artık masada. KPDK' nın gündemin belirlenmesi ile birlikte memur konfederasyonları ile Aile, Çalışma ve Ekonomi Bakanı bir araya gelerek açıklamalarına devam etti. Peki son durum nedir?

Milyonlarca emekli ve memuru yakından ilgilendiren gelişmeler var. Bu durum ilk kez ortaya çıkıyor. Emekliler için adaptasyon – aile yardımları ve indirimler artık masada. KPDK’ nın gündemin belirlenmesi ile birlikte memur konfederasyonları ile Aile, Çalışma ve Ekonomi Bakanı bir araya gelerek açıklamalarına devam etti. Peki son durum nedir?

Milyonlarca emekli ve memuru yakından ilgilendiren gelişmeler hızla devam ediyor. Emekli bireyler adına adaptasyon aile destek yardımları ve indirimler sıklıkla dile getirildikten sonra artık tarafların masasında konuşulacak. KPDK’ nın gündemin belirlenmesi ile birlikte memur konfederasyonları ile Aile, Çalışma ve Ekonomi Bakanı bir araya gelerek açıklamalarına devam etti. Beklenen gelişme herkesi şaşırttı.

Kamu Personeli Danışma Kurulu’nun (KPDK) gündemini belirlemek amacıyla Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ev sahipliğinde memur konfederasyonları toplandı. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, KPDK toplantısının gündem odaklı yapılmasına karar verildiği ve tarafların katılımıyla toplantı gündeminin belirlenmesi için hazırlık toplantısı yapıldığı hatırlatıldı. Çalışma Genel Müdürlüğü koordinasyonunda gerçekleştirildiği bildirilen bir açıklamada hazırlık toplantısı şu şekilde kaydedildi: “KPDK hazırlık toplantısında Memur-Sen, Türkiye Kamu-Sen ve KESK yetkilileri için öneri gündemi oluşturmak üzere görüş alışverişinde bulunulacak. KPDK hazırlık toplantısı neticesinde öne çıkan konularla ilgili detaylar ve kurulum gündeme getirilebilecek konuların açıklığa kavuşturulması için ikinci kez görüşülmesine karar verildi. “

KPDK bünyesinde gündem belirlendi ve konfederasyonlardan Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ev sahipliğinde memurlar için hazırlıklar yapıldı. Bunlara ek olarak, promosyon ödemelerinin ardından emekli vatandaşlar, ayarlama yasasının ne zaman çıkarılacağını sabırsızlıkla bekliyorlar.

İkinci kez birlikte alınan kararla konuya açıklık getirilerek KPDK hazırlık toplantısına taşınacak Konunun detaylarının ön plana çıkmasına ve gündemin ortaya çıkmasına neden oluyor. ”sözlerinden bahsedildi.

Görüşmede, kamu görevlileri adına beklenen sorunların ve bunların önceliklerine göre gündeme alınacağı belirlendi. Geçen yıl Bakan Selçuk tarafından KPDK “izin ver” bölümü olarak kabul edildi. Bu anlarda; “ek gösterge, gelir vergisi, kariyer-liyakat ihtiyacı, terfi ve unvan değişikliği, sınav ihtiyacı, 4B’yi geçen 4C öğrencileri, üniversite çalışanları, derece sınırlamasının kaldırılması, iş günü hesabına göre iznin yapılması, hak grev ve siyaset, Kanunun eksiklikleri, Ekonomik Sosyal Konseyin toplanması, dini bayram ikramiyesi, sürgün, mülakat “konuları ön plandaydı.

Resmi sen’den gelen talep, masaya yatırılan taleplerden biridir. Bu anlamda, “Aynı başlıktan emekli olan veya aynı pozisyondan emekli olan daha düşük maaş sahiplerine ek ödeme yapılsın” sözleriyle konuya dikkat çekmeyi başarıyor.

SSK’lılar İçin Umut

Daha düşük maaşlı kişiler için ek ödeme vardır. Bu talep başarılı olursa SSK ve Bağkur emeklilerinin mutlu edilmesi olasıdır. Bunlar emekliler için aile ödeneği, ücretsiz toplu taşıma, düşük maaşlılara ek ödeme, kamu kurum ve kuruluşları tarafından işletilen tüm eğitim ve dinlenme tesislerinde% 50 indirimdir. Ayrılmak zorunda kalanlar genel sağlık sigortasından yararlanma hakkına sahip olacaklar. TÜED Başkanı olan Ergün, geçtiğimiz aylarda bu konuya ilişkin açıklama yaptı.

Ayarlamalar ne zaman yapılacak?

Konu ile ilgili yasal ve hukuki gelişmeler yakından takip edilmektedir. Ödemelerin ne zaman yapılacağına dair kesin bilgi verilmedi.

2000 yılından önce son bir yıl içinde emekli olan kişiler bu kanundan yararlanmıştır. Bu yıl istenilen adımlar atılırsa 2000’den sonra emekli olan kişiler de yararlanacak.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı