Bizimle iletişime geç
iLan365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

iLan365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Gündem

17 Ekim 2020 Cumartesi 13:39:06

Müjde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk'tan Geldi! Yeni İstihdam Paketi Geliyor

Koronavirüs salgını sonrası vatandaşa ve iş dünyasına yönelik birçok önlem ve destek paketi duyuran Hükümet yeni bir düzenleme için harekete geçti! Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk yeni istihdam paketinin geleceğini açıkladı. Yeni istihdam paketinde neler var? SGK ve prim affı müjdesi Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'tan geldi. Gözler istihdam paketine çevrildi. Detaylar haberimizde sizlerle…

Koronavirüs salgını sonrası vatandaşa ve iş dünyasına yönelik birçok önlem ve destek paketi duyuran Hükümet yeni bir düzenleme için harekete geçti! Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk yeni istihdam paketinin geleceğini açıkladı. Yeni istihdam paketinde neler var? SGK ve prim affı müjdesi Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’tan geldi. Gözler istihdam paketine çevrildi. Detaylar haberimizde sizlerle…

Koronavirüs salgını sonrası vatandaşa ve iş dünyasına yönelik birçok önlem ve destek paketi duyuran hükümey yeni bir düzenlemeye daha adım atıyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk yeni istihdam paketinin geleceğini açıkladı. Düzenleme ile birlikte hızlı işe dönüş desteği de hayata geçecek. İşsizlik Ödeneği alan kişilerin istihdama dönmeleri teşvik edilecek.

İSTİHDAM KOLAYLAŞIYOR!

Yeni istihdam paketi ile;

– Belirli süreli  iş sözleşmeleri en fazla 2 sene olacak.
– 25 yaş altı ve 50 yaş üzeri kişilerin istihdamı kolay hale gelecek.
– 3 ay içerisinde işe dönen kişilerin emeklilik primi devlet karşılayacak.

HIZLI İŞE DÖNÜŞE PRİM DESTEĞİ SAĞLANACAK! “ATMAMIZ GEREKEN ADIMLAR BULUNUYOR”

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığının hazırladığı yeni istihdam paketi ile işsizlik ödeneği alırken 3 ay içinde istihdama katılan kişilerin sigorta primleri işsiz kaldıkları sürede devlet tarafınca karşılanacak. Bakan Zehra Zümrüt Selçuk: 

“Bu sayede işsizlik ödeneğinden faydalandırılan kişilerin işsiz kaldıkları süre azaltılacak ve iş gücüne daha hızlı geri dönmeleri teşvik edilecek. Yarı zamanlı ve esnek çalışma düzenlemesi ile 25 yaş altı ve 50 yaş üzerindeki kişilerin istihdama daha kolay katılımını amaçlıyoruz. Bu bağlamda belirli süreli sözleşme en fazla 2 sene olmak üzere imzalanabilecek” ifadelerinde bulundu.

ANKARA (AA)- Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, yakın zaman içerisinde Meclise sevk edilecek yeni istihdam paketinde bulunan “Hızlı işe dönüş desteği” ile işsizlik ödeneği alırken 3 ay içinde istihdama katılan kişilerin sigorta primlerinin işsiz kaldıkları süre kadar devlet tarafınca karşılanacağı belirtildi.

Bakanlıkta düzenlenen sohbet toplantısı içerisinde basın mensuplarıyla bir araya gelen Bakan Selçuk, Bakanlığın çalışmalarına ilişkin gelen soruları cevapladı. Selçuk, gündemde yer alan yeni istihdam paketinin içeriğinin sorulması üzerine, paketi Hazine ve Maliye Bakanlığıyla birlikte hazırladıklarını ifade ederek şu cümleleri kaydetti:

“Bütün ülkeler gibi ülkemiz de salgın sebebiyle zor günler geçirdi ve geçirmeye de devam ediyor. Salgının ekonomik alanda olumsuz etkilerini en aza indirgemek için başından beri önemli kararları hayata geçirdik. Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından duyurulan Ekonomik İstikrar Kalkanı bu adımlardan bir tanesiydi. Milyonlarca vatandaşımız bu paketin sağladığı imkanlardan faydalandı. Şimdi salgının başka bir kademesindeyiz. Bu aşama da atmamız gereken bazı adımlar mevcut. Bu bağlamda istihdamın devamlılığını sağlayacak ve artıracak uygulamaları hayata geçirmeye devam edeceğiz. Yeni istihdam paketiyle de bunu amaçlıyoruz.” 

“ESNEK ÇALIŞMA MODELLERİNE İHTİYACIMIZ VAR”

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, ülkemizde esnek çalışma modellerinin Avrupa ülkelerine kıyasla çok düşük düzeylerde olduğunu ifade ederek istihdamı artıracak istihdam modellerini hayata geçirmek istediklerini belirtti. Türkiye’nin bu modellere ihtiyacı olduğunu ifade eden selçuk şu sözlerini de ekledi:

“Yarı zamanlı ve esnek çalışma düzenlemesiyle 25 yaş altı ve 50 yaş üzerindeki kişilerin istihdama daha kolay katılımını amaçlıyoruz. Bu bağlamda belirli süreli iş sözleşmesi en fazla 2 sene olmak üzere imzalanabilecek. 2 sene dolduğunda işverenler bu sözleşmeyi aynı işçiyle yeniden yapamayacaklar.”

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı