Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Gündem

31 Aralık 2020 Perşembe 09:34:22

Ne zaman aşı yaptırılacak? Aşı yaptırılacağı nereden öğrenilecek? Aşı kaç doz yapılacak?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca koronavirüs aşılanma planını anlattı. Ne zaman aşı yaptırılacak? Aşılanma sırası nasıl öğrenilecek? Aşı kaç doz yapılacak? Aşı yaptırılacağı nereden öğrenilecek? Bu soruların yanıtları haberde!

Uzun zamandır beklenen Çin’in koronavirüs aşısı olan Sinovac aşısı nihayet Türkiye’ye geldi. Uzun süren bekleyişin ardından gelen koronavirüs aşıları sonrası vatandaşlar da aşılanmayla ilgili bilgileri araştırmaya başladı. Ne zaman aşı yaptırılacak? Kim aşı yaptıracak, aşı yaptırılacağı nereden öğrenilecek? Aşı kaç doz yapılacak? gibi soruların cevapları aranmaya başlandı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da aşılanma planını anlattı.

Aşı kaç doz yapılacak?

Aşıların “Aşı ve İlaç Deposu”na götürüldüğünü söyleyen Koca, aşı muhafazasının burada gerçekleşeceğini aktardı. Bakanlığa ait özel araçlarla birlikte aşının diğer kentlere taşınacağını bildiren Koca, aşılanma planını anlattı. Buna göre aşılanma, özel hastaneler ve devlet hastaneleri ile sağlık merkezlerinde yapılacak. Risk sıralamasına göre vatandaşlar aşılanacak. Peki aşı kaç doz yapılacak? Aşının 28 gün arayla iki doz şeklinde uygulanacağı kaydedildi.

Aşı yaptırılacağı nereden öğrenilecek?

Aşı yaptırılacağı nereden öğrenilecek? sorusu da çok merak edilen konulardan biri oldu. Aşılanacak vatandaşlara bildirimle haber verilecek. Bunun üzerine aşı yaptıracak kişiler Merkezi Randevu Sistemi’ni (MHRS) kullanarak aşı randevusu alınacak. Aşılanmanın bütün süreçleri dijital ortam üzerinden izlenebilecek. Kimlerin aşıyı ne zaman yaptıracağına ilişkin risk sıralaması Sağlık Bakanlığının internet sitesinden duyurulacak. Aşılanmada herhangi bir ayrıcalık gözetilmeyecek. Herkes sırası gelince bilgilendirilecek ve aşısını yaptırmak için randevu alacak.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı