Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Genel

10 Kasım 2020 Salı 15:05:02

Okullar kapatılacak mı? Bilim Kurulu Üyesi açıkladı!

Koronavirüs salgını nedeniyle okulların kapatılacağına ilişkin iddialara ynıt Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Hasan Tezer’den geldi. Peki okullar kapatılacak mı?

Kış mevsimine yaklaşırken koronavirüs salgını nedeniyle getirilecek kısıtlamalar da merak konusu oldu. Sokağa çıkma yasağı gelip gelmeyeceği ya da kafe, restoran ve tiyatro gibi mekanların kapatılıp kapatılmayacağı üzerine birçok spekülasyon yapılıyor. Kapatma kararının sadece bu mekanlarla sınırlı kalmayacağı ve okulların da kapatılabileceği kaydedildi. Konuyla ilgili açıklama Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Hasan Tezer’den geldi.

Kış aylarında risk artıyor!

Gazi Üniversitesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı olan Tezer, kış aylarıyla birlikte kapalı ortamlarda kalmanın salgın riskini yükselteceğini belirtti. Salgının hızının arttığını kaydeden Tezer, kurallara uyulmadığı takdirde tiyatro, restoran ve kafe gibi kapalı ortamlarda virüsün önüne geçilemeyeceğini aktardı.

Avrupa ülkelerinden okul kapatma haberleri gelmedi

Avrupa ülkelerinde Kasım ayı başlarında kısıtlamaların geldiğini belirten Prof. Dr. Tezer, okulları kapatmayla ilgili herhangi bir ülkeden haber gelmediğini hatırlattı. Küçük çocukların hastalığı bulaştırma oranının bir hayli düşük olduğuna dikkat çeken Tezer, gelen verilerin küçük çocuklarda bulaş olmadığını kendilerine gösterdiklerini kaydetti. Tezer, Dünya Sağlık Örgütü’nün tavsiyesinin de okulların en son kapatılması gereken kurum olduğu yönünde olduğunu aktardı.

Ateşi varsa okula göndermeyin!

Pozitif vakaların görüldüğü ailelerin çocukları okula göndermemesi gerektiğini belirten Tezer, okullarda vakaların normalden fazla artması durumunda kapanmanın gündeme gelebileceğini vurguladı. Prof. Dr. Tezer çocuklarda burun akıntısı, kas ağrısı ve ateş görülmesi halinde karantinada tutulması gerektiğini belirtti.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

Güncel Haberler

Yukarı