Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Gündem

29 Aralık 2020 Salı 14:09:15

Osman Kavala’nın bireysel başvurusu hakkında AYM kararını verdi!

Tutuklu bulunmasının kişisel hürriyetini ve güvenliğini ihlal ettiğini bildiren Osman Kavala, AYM’ye bireysel başvuruda bulundu. Kavala’nın hak ihlali başvurusu AYM tarafından reddedildi.

Gezi Parkı olaylarıyla bağlantılı olduğu öne sürülen Osman Kavala, 18 Kasım’da gözaltına alınmış ve 1 Kasım 2017’de tutuklanmıştı. Kavala’nın tutuklanma nedeni 15 Temmuz 2016’daki darbe girişimiyle bağlantılı olduğuydu. Bu nedenle Kavala, “Anayasal düzeni değiştirmeye teşebbüs” ile “Hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçlamasıyla tutuklanmıştı. Kavala’nın, darbe girişiminde önemli rol üstlenen Hanry Jak Barkey ile kurduğu yoğun iletişim de bu suçlamayı güçlendiği öne sürülen kanıtları oluşturuyordu.

“Hayat görüşüm FETÖ ile zıt”

Bu yıl 18 Aralık’ta duruşmaya çıkan Osman Kavala, kendisine atılan suçların mantık dışı olduğunu beyan etti. Kavala, FETÖ ile dünya görüşlerinin taban tabana zıt olduğundan bahsetti. FETÖ darbe girişimi suçlamasının yeterli kanıtları bulunmadığını hatırlatan Kavala, kendisini suçlayanların şimdi de Gezi Parkı olaylarına sığındığını aktardı. Gezi Parkı davasından beraat ettiğini söyleyen Kavala, bu kez de “devletin güvenliğiyle ilgili bilgileri casusluk maksadıyla temin etmek” suçundan tutuklandığını hatırlattı.

7’ye karşı 8 oyla reddedildi

Tüm bunların sonunda bireysel hürriyetinin ve güvenliğinin zarar gördüğünü kaydeden Kavala, Anayasa Mahkemesine (AYM) bireysel başvuruda bulundu. AYM’ye başvuru yapan Kavala’nın “tutuklamanın hukuk dışı olduğuna yönelik” başvurusunun reddedildiği kaydedildi. AYM’de görüşülen konuda 7’ye karşı 8 oyla birlikte Kavala’nın bireysel başvurusunun yerinde olmadığı kararı verildi.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı