Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Gündem

30 Aralık 2020 Çarşamba 17:20:18

RTÜK, üniversitelere “fuhuş evi” benzetmesi yapan Sofuoğlu hakkında kararını verdi!

Üniversiteleri fuhuş yuvlarına benzeten Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu büyük tepkilere neden olmuştu. RTÜK, büyük tepkilerin odağına yerleşen Sofuoğlu hakındalki kararını verdi. Öte yandan koronavirüs aşısı yaptırmak istemeyenlere “vatan haini” yakıştırması yapan Prof. Dr. Bingür Sönmez ile Suriyelilerle ilgili kullandığı ifadelerden dolayı Fatih Altaylı da cezaya cezaya tabi tutuldu.

Akit TV’de ekranlara gelen “Derin Kutu” adlı tartışma programına katılan Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu tepki çekecek sözlere imza atmıştı. Öğrencilerin artık derslere bile girmediğini kaydeden Sofuoğlu, okulun “bir fuhuş yuvası” gibi kullanıldığını dile getirmişti. Sofuoğlu’nun bu ifadelerine hem canlı yayınlanan programdaki konuklar hem de sosyal medyadan tepki gelmişti.

“Ağır ithamlara 5 dakika boyunca engel olmadılar”

Programda üniversiteler hakkında yapılan “fuhuş evleri” yakıştırmasını inceleyen RTÜK sonunda kararını verdi. İncelemede, Sofuoğlu’nun konuşma sırasında diğer konuklar ve moderatörden kendisine gelen uyarıları dinlemediği hatırlatıldı. Buna rağmen moderatörün de bu ağır ithamlara engel olamadığı ve bu ifadelerin 5 dakika boyunca tekrarlandığı kaydedildi. Yapılan incelemeler sonucunda RTÜK, Akit TV’nin para cezasına çarptırılmasını kararlaştırdı.

“Aşı ve vatan hainliği konuşmasına ceza”

Öte yandan incelenen bir başka konunun da FOX televizyonunda bir programa katılan Prof. Dr. Bingür Sönmez’in sözleri olduğu belirtildi. “İlker Karagöz ile Çalar Saat Hafta Sonu” isimli programa katılan Sönmez’in koronavirüs aşısı yaptırmak istemeyenlere “vatan haini” yakıştırmasında bulunması ele alındı. Programda Sönmez’in, aşı yaptırmayanlara kız verilmeyeceği, resmi dairelere alınmayacağı ve okullara giremeyeceği gibi ifadeler kullandığı hatırlatıldı. Raporda bu tarz ifadelerin aşılanmaya katkıda bulunmayacağı kaydedildi ve FOX TV’ye idari para cezasının verilmesi kararlaştırıldı.

Fatih Altaylı’nıın “Suriyeliler” yorumuna ceza!

Habertürk TV’de yayınlanan “Teke Tek” adlı programda sunucu olan Fatih Altaylı’nın Suriyeliler hakkında kullandığı ifadeler de incelenen konular arasına girdi. Programda Suriyelilerin Türkiye’nin yeni sahiplerine dönüştüğünü aktaran Altaylı, Türklerin misafir gibi kaldıklarını söylemişti. Ülkeye gelen 4 milyon Suriyelinin Türkiye’yi adeta “silahsız esir aldığını” bildiren Altaylı, hiçbir yasağa uymadıklarını dile getirmişti. “Esir alma” gibi olumsuz bir benzetmenin toplumda, Suriyelilere karşı bir nefret dalgası başlatabileceği belirtildi. “Irk ve tabiiyet” ayrımcılığının televizyon ekranlarında yapılamayacağı belirtilerek Habertürk TV’ye idari para cezası verilmesi kararı alındı.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı