Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Dünya

13 Kasım 2020 Cuma 12:40:03

Rus heyeti Ankara’ya geliyor! Azerbaycan’daki faaliyetler görüşülecek!

Azerbaycan ile Ermenistan arasında yapılan ve savaşı sonlandıran ateşkese ilişkin Türkiye ve Rusya arasında bir görüşme yapılacak. Görüşme için bir Rus heyetinin Ankara’ya geldiği bildirildi.

Dağlık Karabağ bölgesi için yapılan ve Azerbaycan’ın kazandığı 44 gün süren savaşın ardından Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan teslim bayrağını çekmiş ve yenilgiyi ilan eden anlaşmaya imza atmıştı. Bir süre sessiz kalan ve eleştirilerin odağına yerleşen Paşinyan daha sonra yaptığı açıklamada, anlaşmaya imza atmaması halinde 20 bin Ermeni askerinin kuşatılacağını bildirmişti.

Bölgede uzlaşma sağlanan anlaşmanın çiğnenmesini önlemek için Rusya ve Türkiye devreye girdi. Karabağ bölgesinde 5 yıl boyunca bin 960 Rus askeri ile 90 zırhlı personel taşıyıcı bulunacak. Türkiye ise Azerbaycan’da kurulacak gözlem noktalarında Rusya ile ortak çalışmalar yürütecek.

Rus heyeti teknik görüşmelerde bulunacak

Konuya ilişkin Türk yetkililerle görüşme yapacak bir Rus heyetinin Ankara’ya gelip Dışişleri Bakanlığında ağırlanması bekleniyor. Görüşmede, bölgedeki ateşkes sonrasında ortaya çıkan manzara ve yapılacak faaliyetler masaya yatırılacak. 20 kişiden oluşacağı bildirilen Rus heyetinin Dışişleri Bakanlığından sonra Savunma Bakanlığına geçeceği ve teknik konuları görüşeceği kaydedildi.

Azerbaycan ile Ermenistan arasında yapılan anlaşma!

Azerbaycan ile Ermenistan arasında yapılan anlaşmaya göre; 15 Kasım’a kadar Kelbecer, 20 Kasım’a kadar Ağdam rayonu ve Gazah bölgesi, 1 Aralık’a kadar Laçin bölgesi Azerbaycan’a verilecek. Ülkeler kontrol sağladıkları bölgeleri kazanmış sayılacak. Rusya’ya ait barış gücü 5 yıl bölgede bulunacak, bu süre daha sonra 5 yıl daha uzatılabilecek.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

Güncel Haberler

Dizi Haberleri

EDHO Hırsız Seko kimdir? Gerçek adı ne?

← yazdı25 Kasım 2020
Yukarı