Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Gündem

26 Aralık 2020 Cumartesi 09:32:45

Sağlık Bakanı Koca gece saatlerinde açıkladı! BioNtech aşısı anlaşması yapıldı!

Gece saatlerinde bir paylaşım yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Pfizer/BioNtech aşısıyla ilgili anlaşmanın nihayet yapıldığını açıkladı. BioNtech’in kurucularından Prof. Dr. Uğur Şahin’in, Türkiye için büyük ayrıcalıkları devreye soktuğunu kaydeden Bakan Koca, anlaşmanın detaylarını anlattı.

Bir süredir Pfizer/BioNtech aşısının siparişiyle ilgili ortada soru işaretleri vardı. Aşıdan 25 milyon doz sipariş edildiği bildirilmişti ancak daha sonraki süreçte ses çıkmayınca anlaşmadan vazgeçilip geçilmediği merak edilmişti. Biontech’in kurucularından olan Uğur Şahin ile Özlem Türeci’nin, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın telefonlarına çıkmadığı öne sürülmüş ancak daha sonra bunun doğru olmadığı açıklanmıştı.

Anlaşmanın ayrıntıları!

Gece saatlerinde açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 04.30 itibarıyla BioNtech aşısıyla ilgili anlaşmanın yapıldığını bildirdi. Bakan Koca, bu yıl için ayrılan 550 bin doz aşıyı sipariş ettiklerini açıkladı. Bu yıl için ayrılan aşıların Ocak ayı başında geleceği kaydedildi. Mart ayının sonuna kadar 4.5 milyon doz aşının geleceğini belirten Bakan Koca, anlaşma yapılan şartlara göre 30 milyon doza kadar bu aşıdan satın alabileceklerini bildirdi.

“Uğur Şahin’in sağladığı ayrıcalığı unutmayacağız”

Gecikmenin sebebini de açıklayan Bakan Koca, gecikmenin nedeninin “aşı üreticisinin aşıdan kaynaklanabilecek sorunları üstlenmeyeceğini” bildirmesi olduğunu kaydetti. Prof. Dr. Uğur Şahin’in büyük çabalarıyla bu sorunun aşıldığını kaydeden Bakan Koca, Uğur Şahin’in Türkiye için yaptığı ayrıcalığı unutmayacaklarını ifade etti.

En fazla ön plana çıkan aşı Pfizer/BioNtech oldu!

Dünya genelinde 1 milyon 750 binden fazla kişinin ölümüne neden olan koronavirüs salgını henüz hız kesmiş değil. Salgını bitireceği öngörülen birçok aşıdan en fazla ön plana çıkanı Pfizer/BioNtech aşısı oldu. Türk bilim insanları olan Uğur Şahin ve eşi Özlem Türeci’nin kurucularından olduğu BioNtech ile ABD’li Pfizer’in aşısının etkinlik oranının yüzde 90’ın üzerinde olduğu kaydedildi.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı