Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Gündem

19 Ocak 2021 Salı 16:56:11

Son Güncelleme: 19/01/2021 17:01:13

90 yaş üstü vatandaşlara evde aşı uygulaması başladı!

Ankara’da 90 yaş üzerindeki üç kişiye yapılan aşıyla birlikte sağlıkçıların dışında ilk kez koronavirüs aşılanmasının gerçekleştirildiği aktarıldı. Sağlık Bakanlığının hazırlayacağı aşı takvimine göre aşılanmanın yapılacağı kaydedildi.

Çin’den gelen 3 milyon doz koronavirüs aşısının ilk etapta sağlıkçılara uygulanmaya başladığı Türkiye’de diğer risk gruplarına yapılacak aşılamanın ne zaman başlayacağı merak edilmişti. 65 yaş üzeri vatandaşlara uygulanacak aşılanmanın başlangıç zamanı uzmanlara sorulmuş, internette aratılmıştı. 90 yaş ve üzerindeki vatandaşlarla birlikte huzurevlerinde ve engelli bakımevlerinde kalan kişilerin aşılanmasının başladığı kaydedildi.

Ankara Gölbaşı’ndaki evinde aşılanan 95 yaşındaki Rabia Yurtseven’ın yanı sıra Zeliha Tura (91) ve Mehmet Buyraz’ın da (97) aşılandığı aktarıldı. Aşılanmanın ardından yarım saat boyunca sağlık durumları takip edilen vatandaşlarda bir yan etkinin görülmediği belirtildi. Başkent Ankara’da bulunan 90 yaş ve üzeri 11 bin 942 vatandaşın aşılanacağı kaydedildi. Türkiye genelinde 198 bin kişinin 90 yaş üzerinde bulunduğu hatırlatıldı.

Türkiye’ye kaç milyon doz aşı gelecek?

90 ve üzerine yaş grubundaki 198 bin kişinin evlerinde aşılanacağı aşı takviminin kısa sürede hazırlanması bekleniyor. İlk etapta gelen 3 milyon doz Sinovac aşısının ardından gelecek sonraki parti aşının 10 milyon doz olacağı ifade edildi. Pfizer/BioNtech aşısından da 30 milyon doz sipariş veren Türkiye’ye bu aşıların Mart ayı gibi geleceği aktarıldı. Türkiye Çin’de geliştirilen Sinovac aşısından da toplamda 50 milyon doz sipariş verdi.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı