Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Gündem

12 Kasım 2020 Perşembe 15:14:39

Servetleri 3.9 milyar dolara ulaştı! Aşı, Türkiye’ye ne zaman gelecek?

Koronavirüs aşısını geliştiren BioNTech firmasının sahiplerinden olan Uğur Şahin ve eşi Özlem Türeci’nin serveti 3.9 milyar dolara ulaştı. Prof. Dr. Uğur Şahin, aşının Türkiye’ye ne zaman geleceği sorusuna da yanıt verdi!

Dünya, koronavirüsü yok edecek aşıyı bulan Alman BioNTech firması ve onun Türk kökeni sahipleri Uğur Şahin ile bilim insanı eşi Özlem Türeci’yi konuşuyor.

Servetleri 3.9 milyar dolara ulaştı

Geliştirdikleri koronavirüs aşısıyla dünyanın gündemine oturan Alman BioNTech firmasının sahibi Uğur Şahin ile eşi Özlem Türeci, 3.9 milyar dolarlık servetleriyle Almanya’nın en zengin 100 kişisinden biri oldu.

Yapılan üçüncü faz deneylerinin koronavirüsün bulaşmasını yüzde 90 oranında engellediği duyuruldu. Şirket, 2008 yılında Uğur Şahin, Özlem Türeci ve Christoph Huber tarafından kuruldu. Bu yıl dünyayı saran koronavirüs salgınını bitirmek için ilaç şirketi Prifzer ile anlaşma imzalayan şirket çalışmalara başladı. Avrupa Birliği de bu girişimden 200 milyon doz almak için anlaşmaya vardı.

Şirkette 80 kişi çalışıyor

Son durumda şirketin piyasa değerinin 20 milyar euroyu aştığı ve Deutsche Bank gibi bir devi geçtiği belirtiliyor. Son 10 ayda şirketin değerinin 3 misli arttığı ifade ediliyor. Değeri fırlayan şirkette 80 kişinin çalıştığı bildiriliyor.

Aşı Türkiye’ye ne zaman gelecek?

Son gelişmelerin ışığında Uğur Şahin ve eşi olan bilim insanı Özlem Türeci’nin sahibi olduğu şirketin 3.9 milyar dolara ulaştığı kaydediliyor. Şirketin amacının 2021 yılı başına kadar 100 milyon doz aşı üretmek olduğu belirtiliyor. Şirketin sahibi Prof. Dr. Uğur Şahin, 2021 yılı nisan ayına kadar Türkiye’ye yeterli doz aşıyı vermek için Sağlık Bakanlığı için çalışacaklarını söyledi.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

Güncel Haberler

Yukarı