SGK 24 ay maaş bağlıyor! SGK 24 ay tutarında Aylık 500 TL - Yıllık 24000 TL Arasında Ödemeleri Kaçırmayın

Milyonlarca vatandaşımızı yakından ilgilendiren son dakika müjdeli haber gelmesiyle beraber pek çok vatandaşımız SGK tarafından 24 maaş tutarında ödeme olanaklarından nasıl yararlanabileceğini araştırmaya başlamış bulunmaktadır. Devlet tarafından çeyiz parası adı altında vatandaşlarımız için birbirinden farklı destek ödemeleri sunması ile ön plana çıkmaktadır. Bir kereye mahsus olmak üzere evlilik yapma şartlarını taşıyan bireyler için devlet tarafından 24 maaş tutarında ödeme toplu olarak yapılacaktır.

SGK 24 ay maaş bağlıyor! SGK 24 ay tutarında Aylık 500 TL - Yıllık 24000 TL Arasında Ödemeleri Kaçırmayın

Milyonlarca vatandaşımızı yakından ilgilendiren son dakika müjdeli haber gelmesiyle beraber pek çok vatandaşımız SGK tarafından 24 maaş tutarında ödeme olanaklarından nasıl yararlanabileceğini araştırmaya başlamış bulunmaktadır. Devlet tarafından çeyiz parası adı altında vatandaşlarımız için birbirinden farklı destek ödemeleri sunması ile ön plana çıkmaktadır. Bir kereye mahsus olmak üzere evlilik yapma şartlarını taşıyan bireyler için devlet tarafından 24 maaş tutarında ödeme toplu olarak yapılacaktır. Peki, çeyiz ödemelerinden kimler yararlanabilir? Evlilik yapma şartı ile sunulan çeyiz parası 500 TL ölüm aylığından yararlanan kız çocuğu için verilmektedir. Yetim aylığı alan kız çocuğu evlilik sürecine geçiş yapması durumunda yetim aylığı kesilmektedir. Bu sebepten ötürü devlet tarafından çeyiz parasını alma hakkına sahip olabilmektedir.

Çeyiz parasından yararlanma fırsatını elde edebilmek için yetim aylığı alma zorunluluğu bulunması ile birlikte ön plana çıkmaktadır. Milyonlarca vatandaşımızı yakından ilgilendiren çeyiz parası evlenecek olan kız çocuğu için büyük avantaj sağlamaktadır. Ancak kız çocuğu boşanıp tekrardan evlenir ise bu durumda çeyiz parası fırsatından yararlanma hakkına sahip olamamaktadır. Çeyiz parası nasıl alınır? Çeyiz parasından yararlanma şartları nelerdir? İşte konuya dair merak edilen tüm ayrıntılar…

ÇEYİZ PARASINA ANINDA BAŞVURU YAPABİLİRSİNİZ!

Çeyiz parası için anında başvuru yapma hakkına sahip olabileceğiniz gibi bu ödeme fırsatlarından sadece bir kereye mahsus olmak üzere verilmektedir. Aynı zamanda çeyiz parasından yararlanmak için evlilik cüzdanı ile SGK’ya başvuru yaparak bu fırsatı değerlendirme olanağına sahip olabilirsiniz. Çeyiz parası günümüzde yetim aylığı alan kızlar için geçerli olmasıyla beraber paralarınızı toplu olarak alma olanağına sahip olabilirsiniz. Çeyiz parasının talep edilmesi durumunda 5 yıllık hak söz konusu olmaktadır.

Evlenecek olan çiftler için birbirinden farklı fırsatlar sunulmasıyla beraber çeyiz hesabı olanağı da sunulmaktadır. Çeyiz hesabı üzerinde 3 ila 5 yıl arasında birikim yapan ve 27 yaşından önce evlenecek olan çiftlere devlet tarafından destek sunuluyor. Devlet katkısında üst sınır belirlenmesi ile beraber her geçen yıl 7 bin 500 TL devlet katkısı sunulmuştur. 9 bin 279 TL 75 kuruş 2020 yılı için ödenecek olan tutar olarak belirlenmektedir.

ÇEYİZ PARASINDAN KİMLER YARARLANABİLİR?

Çeyiz parasından yararlanmak isteyen vatandaşlarımız tarafından merak içerisinde kimler çeyiz parasından yararlanabilir? Sorusu gündemimizde ki yerini almaktadır. Devlet katkıları arasında bulunan ve ilk evliliklerini yapan yetim kız çocukları için verilmektedir. Unutulmamalıdır ki yetim aylığı alan vatandaşlarımız evlilik kararı alması durumunda yetim aylığında kesinti yapılmaktadır. Bu sebepten ötürü devlet tarafından 24 aylık maaş tutarı kadar çeyiz parası toplu olacak şekilde hesaplara yatırılmaktadır. Böylelikle çeyiz aylığından yararlanmanın en önemli şartı yetim aylığı almış olmak bulunmaktadır. Böylelikle yetim aylığı alan kız çocukları için devlet tarafından çeyiz parası ödenmektedir.

Çeyiz parasından yararlanmak isteyen bireyler 4/A ve 4/B kapsamında bulunuyor ve hak sahibi oluyor ise bu durumda başvurularını SGK Merkez Müdürlüğüne ve Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne yapma fırsatını elde edebilmektedirler. Kısaca ödeneği almanın iki koşulu vardır; birincisi anne veya babadan ölüm-yetim aylığı almak ve ikincisi ise bu aylığı alırken evlenmiş olmaktır. Evlilik yardımlarından yararlanmanın herhangi bir yaş sınırı bulunmaması sebebiyle ön plana çıkmaktadır. Ancak bu konuda en önemli unsur ilk defa evlenmiş olmak önemli unsurlar arasında yerini almaktadır. Ayrıca erkek çocuk bu fırsatlardan yararlanamamaktadır.

YORUM EKLE