Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Gündem

10 Ocak 2021 Pazar 14:02:46

SGK’dan 867 TL Maaş Desteği Verilecek! Başvurular E-Devlet Aracılığıyla Yapılıyor

SGK’dan müjdeli haber! SGK, E-Devlet üzerinden 867 TL Maaş desteği verilecek! E-Devlet aracılığıyla vatandaşlara ödenecek bu ödeme için sıra var! Peki 867 TL ödemeleri kimler alacak. E-Devlet üzerinden başvuru yapan vatandaşlara ödenecek 867 TL destek ödemesi yapılacak!

Salgın sonrası dönemde, çok çeşitli alanlarda ekonomik sıkıntılar yoğunlaşarak artıyor. Farklı ihtiyaç gruplarının devlet tarafından desteklenmesi için, sürekli olarak yeni projeler yaşama geçiriliyor. Bu çerçevede hazırlanan destek programlarından biri SGK kaydı olmayan muhtaçlara verilecek 867 TL maaş oldu. Konuyla ilgili tüm ayrıntılar haberimizin devamında…

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları (SYDV) tarafından yapılan araştırma sonucunda, en az %40 engeli bulunan ve aynı zamanda SGK’ da kaydı bulunmayan muhtaç durumdaki kişilere maaş ödeniyor. 18 yaş ve üzerindeki kişilere doğrudan, 18 yaş altında ki kişilerin ailelerine verilen maaş, kanuni bir hak durumundadır. Bu aylıklara, diğer tüm aylıklar gibi Ocak 2021 döneminde zam geldi. Engellilere verilen bu maaşı alabilmek için, kişiler E-Devlet alt yapısı üzerinden başvurularını gerçekleştirebiliyor.

2021 Engelli Aylığı Ne Kadar Oldu?

2021 Ocak ayında emekli ve memur maaşları gibi engelli aylıkları da arttı. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı uygulanan yasa çerçevesinde, muhtaç durumda ki engellilere verilen maaş, engellilik oranına göre değişen miktarlarda veriliyor. Buna göre yüzde 40 ile 69 engel oranına sahip vatandaşlara 657 TL, yüzde 70 ve üzerinde olan vatandaşlara ise 864 TL maaş ödenecek.

Engelli Aylıkları Ne Zaman Ödenecek?

Engelli aylıkları, doğum tarihlerinin son rakamına göre belirlenmiş olan günlerde maaşlarını alıyorlar. Maaşlar PTT şubelerinden alınabiliyor. Bu ödemeler her ayın beşinde başlıyor ve dokuzunda son buluyor.

Kimler Engelli Aylığı Alabiliyor?

Engelli aylığı alabilmenin ön koşulu en az yüzde 40 engelli olmak. Bu oranı belirleyen bir sağlık raporu bulunması, SGK’ nın herhangi bir kurumunda düzenli maaş alıyor olmamak, nafaka veya benzeri başka bir düzenli gelirin olmaması, muhtaçlık sınırının altında olmak, herhangi bir hanede barınıyorsa, hane gelirinin kişi başına asgari ücretin 3’ te birinden daha fazla gelire sahip olmaması, aranan diğer şartlar arasında yer alıyor. Bu koşulları sağlayan her yaştaki kişi için, E-Devlet alt yapısı aracılığıyla başvuru yapılabiliyor. Başvurular kısa bir inceleme sonrasında kabul görüyor ve aylık ödenmeye hemen başlanıyor. Aylık PTT şubesine yatırılıyor.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı