Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Gündem

30 Aralık 2020 Çarşamba 22:52:49

SGK’dan Beklenen Açıklama Yapıldı! Sigorta Girişi Olanlar dikkatine

SGK’dan beklenen açıklama yapıldı! Sigorta girişi olan vatandaşlara ödemelerle ilgili açıklama geldi. Yeni yıla geldiğimiz bu günlerde SGK’dan beklenen açıklama yapıldı! İşte SGK’dan yapılan o açıklama! SGK, merakla beklenen açıklaması ve 2021 yılı düzenli sistemli ödeme yöntemini açıkladı!

Sigorta kurumlarının işleyiş stilleri birbirinden değişik olabilmektedir. Ancak her kurum sene sonunda kendine özel bir değerlendirme yapmaktadır. SGK da açıklamalarını senelik şekilde devam ettirmektedir. Bilindiği üzere SGK bünyesinde;

  • Farklı kurumlarda,
  • Farklı kadrolarda,
  • Farklı pozisyonlarda çalışanlar bulunmaktadır.

Çalışanların maaşları sigortalı bir şekilde yatmaktadır. Zaten bu neden yüzünden temin edilen net ücret ve brüt ücret rakamları arasında farklı olmaktadır. Her çalışan maaşlarında yaşatılan kesintilerden sonra anaparasına erişim sağlayabilmektedir.  Kesinti uygulamaları ise kimilerinde az iken kimilerinde beklenenden çok olabilmektedir. Zaten bundan kaynaklı olarak SGK yaptığı açıklamalarda belli kesimlere geri ödeme yapacağını duyurmuştur.

İade İçin Detaylar

SGK kesintisi gerçekleştirilen maaşların net tutarları herkeste aynı değildir. Bununla birlikte gerçekleştirilen incelemeler bazı kişilerden yapılan kesintinin tavan seviyesini aştığını da gözler önüne sermektedir. Zaten bahsedilen geri ödeme durumu kesintilerin tavan seviyesini aştığı vatandaşlar için geçerlidir. Siz de kesinti miktarınızın detaylarını temin ederek tavan ve taban seviyeleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Maaş kesintilerinin yanında eklemeler de oldukça büyük önem arz etmektedir. Bilindiği üzere zamlı olan maaş miktarı her sene sonunda ilan edilmektedir. Fakat ilan edilen rakamlar taban maaşları olarak kabul edilmektedir. SGK maaşları aile yardımı olsun kıdem olsun farklı nedenler çerçevesinde artırılmaktadır. Tüm bunlara karşın gerçekleştirilen yüksek kesintiler bazı çalışanların geçimlerini zor idame ettirmelerine neden olmaktadır.

İşçilerin bahsedilen sebepler yüzünden alacak olduğu ödemeler prim olarak isimlendirilmektedir. Bu türden ödeme temin edecek olanlar genel olarak;

  • Birden fazla işte çalışmaktadır,
  • Ödediği ana miktarlar tavan rakamların üzerine çıkmaktadır.

İki ana şartı taşıyan işçiler Sosyal Güvenlik Kurumu araştırmaları çerçevesinde kısa süre içerisinde belirlenmektedir. Belirleme işlemlerinden sonra ise geri ödeme yapılmaya başlanmaktadır. Böylelikle ülkemizde prim ödemeleri senelik şekilde kendini göstermektedir.

Zamanaşımı Çok Önemli

İşçiler için taban ve tavan tutarları resmî kurumlar tarafından belirlenmiş durumdadır. Bilindiği üzere ülkemizde asgari ücretin brüt tutarı 2.943 TL’dir. Bu ücret üzerinden belirlenecek olan tavan tutar brüt ücretin tam olarak 7,5 katıdır. Senelik tavan tutar 22.072,5 TL’yi aştığında geri ödeme talepleri gönderilebilmektedir. Vatandaşların bu primleri alabilmeleri için;

  • Kesintilerin tavan miktarının üzerinde olması,
  • İşçinin iki farklı yerde çalışması,
  • Bireysel şekilde başvuru yapılması gerekmektedir.

Başvuru yapılmaması halinde yatırımlar otomatik şekilde gerçekleştirilmeyecektir. Aynı şekilde tek bir kurumda çalışanlar da kurumdan herhangi bir ücret talep edemeyeceklerdir. Ücret talep edecek olanlar için açıklanan miktar ise %15 dolaylarında olacaktır.

SGK prim ödemelerinin temin edilmesinde zamanaşımı da en önemli noktalardan biridir. Bahsedildiği üzere prim almak isteyen vatandaşların bireysel şekilde başvuruda bulunmaları lazımdır. Bunun yanı sıra her vatandaş tavan kesinti miktarını farklı zamanlarda öğrenebilmektedir. Prim hakkının elde tutulabilmesi için zamanaşımı süresi geçmeden başvuruda bulunulması gerekmektedir. Başvurular için bilgi ediminden sonraki ilk 10 yıl içerisinde harekete geçilmesi lazımdır.

Prim Ödemeleri Başlayacak

Vatandaşlar prim ödemeleri ne zaman gibi konular üzerinden de resmi açıklamalar beklemektedir. Öncelikle SGK henüz zaman açısından bir duyuru yapmış değildir. Gerçekleştirilen duyurular prim ödemelerinin yapılması konusunda düğmeye basılmış olması yönündedir.

Ödemelerin gerçekleştirilmesinden önce SGK, işçi araştırması yapacaktır. Bu sayede kimlerin geri ödeme alacağı belirlenmiş olacaktır. Belirleme aşamasından sonra ise sıra başvuru sürecine gelecektir. Buradan da anlaşıldığı gibi prim ödemesi almaya hak kazananların yeni yıl sonrasını beklemeleri gerekecektir. Ödemeler başvurulara göre 2021 yılı içerisinde düzenli ve sistemli bir şekilde gerçekleştirilecektir.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı