Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Gündem

11 Ocak 2021 Pazartesi 11:29:04

SGK’dan müjde! Toplu Parayı Yatır Hemen Emekli Ol! Kolay Emeklilik

SGK’dan müjde! SGK’dan toplu parayı yatır emekli ol dönemi başlıyor! SGK bazı yıllarda yaptığı toplu parayı getir emekli ol sürprzini 2021 yılında kalıcı olarak getiriyor. HEM SSK hem Bağ-kurluya gelen müjdeli haberin detayları belli oldu! Peki nasıl emekli olunacak? Kimler emekli olabilecek? İşte tüm şartlar!

Emekli olmak konusunda her geçen gün yeni haberler gündeme gelmektedir. Bu durum SGK çalışmalarına hız verilmesi ile alakalıdır. Zira özellikle;

  • 4/A,
  • 4/B
  • 4/C kapsamında giren sigortalılar yapılacak olan açıklamalardan etkilenmektedir.

Verilecek olan şartları taşıyan işçiler emeklilik zamanlarını erkene alabilmektedir. Yeni düzenlemeler kapsamında özellikle emeklilikte yaşa takılan grupların varlığına son verilmek istenmektedir. Böylelikle bireyler neredeyse istedikleri zaman dilimlerinde emeklilik dilekçelerini teslim edebileceklerdir. Sistem toplu para ödemesi üzerinden emekli olunması başlıkları üzerinden değerlendirilmektedir.

Prim Ödeyerek Emekli Ol!

Sigortalı olarak çalışma hayatına devam edenlerin emeklilik yaşları birbirinin aynı değildir. Çünkü normal emeklilik sisteminde;

  • Sigorta,
  • Prim,
  • Yaş konuları değişim göstermektedir.

Vatandaşlar erken yaşlarda sigorta sahibi olarak artı elde etmektedir. Lakin günleri dolmasına karşın yasal emekli olma yaşına gelmiş sayılmama sorunu yaşamaktadırlar. Bu da erken emekli olma konusunda sıkıntı yaşanmasına neden olmaktadır. Gündemde olan düzenlemeler böyle alanlarda yaşanan sorunlara son vereceğe benzemektedir.

Sorunun çözüme kavuşabilmesi adına farklı borçlanma sistemleri uygulamaya dahil edilmektedir. Borçlanma hakkı olarak da tanımlanabilen içeriklerde kadınlar için doğum erkekler için ise askerlik borçlanması yapılmaktadır. Borçlanmalar neticesinde erkekler ve kadınlar için farklı olmasına karşın emeklilik yaşı 6 yıla kadar öne çekilebilmektedir.

Emeklilikte 1.800 Gün Şartı!

Çalışanlar için erken emeklilik formülleri üretilmeye devam edilmektedir. Erken emeklilikte;

  • Askerlik borçlanması,
  • Doğum borçlanması,
  • Belli işlerde çalışılması,
  • Sağlık nedenleri ilk akla gelen mazeretler olarak gösterilmektedir.

Sayılanlardan farklı sistemler üzerinden de emekli olunabileceğinin açıklaması geçtiğimiz günlerde gelmiştir. Ancak bunun gerçekleşebilmesi için çalışanların yıl ve yaş bazında gerekli olan şartları taşıyor olmaları gerekmektedir. Aksinin olduğu durumlarda sistem ana şartları bulundurmadığı için geçerli sayılmayacaktır.

Kişiler 2021 erken emeklilik içeriklerinden istifade edebilmek adına eksik olan prim günlerinin hesaplanmasını isteyebilmektedir. En az 1.800 gün prim günü ödemesi olanlar içeriklerden istifade edebileceklerdir. Başvuru üzerine işleyen içerikler bahsi geçen eksik günlerin çalışanlar tarafından ödenmesine bağlanmıştır. Toplu ödemeleri yapan çalışanlar erken emeklilik şartlarını sağlayarak emekli olabilmektedir.

İsteğe Bağlı Emeklilik Sistemi

İsteğe başlı emeklilik sistemi kendi içerisinde belli şartların oluşmasından sonra kullanılabilir hale gelmektedir. Bundan ötürü sistem aşamalar üzerinden açıklanmaktadır. İçeriklerin kullanılabilir olması için bireyler ilk önce sigortalı işe devam etmediklerini yetkili birimlere bildirmektedir. Normalde sigortalı olarak çalışanların prim ödemeleri işverenler tarafından gerçekleştirilmektedir.

İsteğe bağlı emeklilik sisteminde ise vatandaşlar SGK prim ödemelerinde bireysel şekilde hareket etmek zorundadır. Ancak bu sistem herhangi bir olumsuzluk yaşanacak olduğunu göstermemektedir. Zira ödemelerini düzenli olarak yapan vatandaşların emeklilik şartlarını sağlamaları emekli olmaları anlamına gelmektedir. Prim ödemelerinin ne kadar olacağı ise bireysel şekilde belirlenmektedir. Bundan ötürü net rakamların verilmesi hatalı yönlendirme yapılması anlamına gelmektedir.

Esnaflar Da Yararlanabilecek!

Emeklilik sadece memurlar ya da işçiler için hedef haline gelmemiştir. Milyonlarca esnaf da erken emeklilik için kendilerine bir hak tanınmasını beklemektedir. Esnaflar için erken emeklilik sistemi beklentileri TESK Genel Başkanı tarafından dile getirilmiştir. Görüşmelerden elde edilen sonuç esnafların özellikle 2000 yılı öncesinde büyük sıkıntılar yaşadıklarını ortaya koymaktadır.

Bendevi Palandöken tarafından resmi olarak gelen açıklamalar yaşanan mağduriyetin beklentilere neden olduğu şeklindedir. Beklentilerin yerine getirilebilmesinin sağlanması ise ancak erken emeklilik sistemi ile sağlanacaktır. Bağkurlu olan esnaf erken emeklilik sisteminin geçerli olabilmesi adına vergi ve oda kayıtlarına bakılmasını istemektedir. Böylelikle Bağkurlu olan esnaf da geriye dönük olan ödeme sistemleri üzerinden emekli olabilecektir.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı