Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Gündem

21 Kasım 2020 Cumartesi 11:50:36

Sokağa Çıkma Yasağı cezası ne kadar? Sorgulama nereden yapılır? Borç nereye ödenir

Sokağa Çıkma Yasağı cezası ne kadar? 65 yaş üstü Sokağa Çıkma Yasağı cezası ve 20 yaş altı Sokağa Çıkma Yasağı cezası aynı mı? Sokağa Çıkma Yasağı cezası nereden ödenir? Sokağa Çıkma Yasağı borcu nereye ödenir. İşte Sokağa Çıkma Yasağı ile en çok merak edilenler.

Korona virüsü salgınını önlemek amacıyla alınan tedbirler günlük hayatı etkilemeye devam ediyor. 20 Kasım Cuma gününden itibaren 81 ilde sokağa çıkma yasağı uygulanacağı açıklandı. Peki, sokağa çıkma yasağının cezası ne kadardır? Sokağa çıkma yasağı cezası nasıl sorgulanır? İşte detaylar…

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkarak dünyayı etkisi altına alan korona virüsü salgını hayatı felç etmeye devam ediyor. 17 Kasım 2019 tarihinde ilk vakası ortaya çıkan korona virüsü ölümlere neden oluyor. Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi olarak açıklanan virüse karşı ülkeler sert tedbirler almak zorunda kalıyor. Türkiye’deki korona virüsü vakalarının artmaya başlamasıyla birlikte yeni tedbirlerin alınması kaçınılmaz oldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan tedbirlerin en dikkat çekicisi ise sokağa çıkma yasağı oldu. 81 ilde geçerli olan sokağa çıkma yasağı 20 Kasım Cuma gününden itibaren uygulanmaya başlayacak. Sabah saat 10:00 ile akşam saat 20:00 arasındaki süreçte sokağa çıkmak yasaklanacak. Yani, 20 Kasım Cuma akşamı 20:00’den sonra sokağa çıkan vatandaşlar cezalı duruma düşecekler.

Hafta sonları için geçerli olan sokağa çıkma cezasından özel izinli vatandaşlar haricinde herkes etkilenecek. Sağlık, ulaşım ve medya çalışanları için sokağa çıkma belgesi hazırlanacak. Peki, sokağa çıkma yasağını delen vatandaşlara ne ceza kesilecek? 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282’nci maddesi kapsamında sokağa çıkma yasağının cezası 3 bin 150 TL’dir.

İdari ceza olarak kesilen sokağa çıkma cezası sorgulama işlemi https://www.turkiye.gov.tr/kugm-ceza-sorgulama adresi üzerinden gerçekleştirilebilir. e-devlet şifresi üzerinden sisteme giriş yapan vatandaşlar sorgulama işlemini tamamlama imkanına sahip bulunmaktadır. Sokağa çıkma yasağını delen vatandaşların tebliğ tarihinden sonraki 15 gün içerisinde itiraz etme hakkı bulunmaktadır. Sulh Ceza Hakimliği’ne yapılan itirazlar kapsamında ceza değerlendirmeye tabi tutulmaktadır.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

Güncel Haberler

Yukarı