Son Dakika Ercüment Ovalı Koronavirüs İlacını bulduklarını duyurdu! Dornaz Alfa nedir?

Son Dakika Ercüment Ovalı, Koronavirüs ilacını bulduğunu duyurdu. Daha önce 23 Nisan'da açıklanacak aşı ve ilaç çalışmalarını önceden duyuran Ovalı, Dornaz Alfa'ya işaret etti.

Son Dakika Ercüment Ovalı Koronavirüs İlacını bulduklarını duyurdu! Dornaz Alfa nedir?

Son Dakika Ercüment Ovalı, Koronavirüs ilacını bulduğunu duyurdu. Daha önce 23 Nisan'da açıklanacak aşı ve ilaç çalışmalarını önceden duyuran Ovalı, Dornaz Alfa'ya işaret etti.

Son Dakika Ercüment Ovalı Koronavirüs ilacını buldu!

Ercüment Ovalı Twitter'dan yaptığı açıklamada "1 aydır lab.da çalıştığımız bir ilacın ismini 23 nisanda açıklayacaktık ancak o kadar etkili duruyorki insanların hayatını kurtarabilir. Insanların hayatından gün çalmak istemedik..Acilen Dornaz alfa hastaların tedavisinde klinik testlere alınmalı. Kahramanlarima tesekkur ederim" açıklaması heyacan yarattı. Aşı çalışmaları için 1 aydır kapalı kalan Ovalı ve ekibi aşıdan önce ilacı geliştirdiklerini duyurdu. Peki Dornaz Alfa nedir?

Dornaz Alfa nedir?

En çok merak edilen soru Dornaz Alfa nedir sorusuna cevap geldi! Dornaz alfa, DNA'yı seçici olarak klivaj eden bir enzim olan rekombinant insan deoksiribonükleaz I'nın oldukça saf bir çözeltisidir. Dornaz alfa, kistik fibroz hastalarının balgam / mukusunda bulunan DNA'yı hidrolize eder ve akciğerlerdeki viskoziteyi azaltır ve salgıların daha iyi temizlenmesini sağlar.

Ercüment Ovalı ne buldu?

Ercüment Ovalı son dakika yaptığı açıklamada aşıyı değil, ilacı bulduklarını duyurdu. Aşı için çalışmaları da sürdürüyor. Peki Ercüment Ovalı kimdir?

Ercüment Ovalı kimdir?

1961’de Kırklareli'nin Babaeski ilçesinde doğdu. Hacettepe Üniveristesi Tıp fakültesinde başladığı tıp eğitimini 1985 yılında 19 Mayıs Üniversitesi'nde, İç hastalıkları ihtisasını aynı üniversitede 1991'de Hematoloji üst ihtisasını 1997’de Marmara Üniversitesi Tıp fakültesinde tamamladı.

Öğretim üyeliği hayatına 1992 KTÜ iç hastalıklarında başlayan Ovalı, 1994’de Doçent 1999 da Profesör oldu. Karadeniz Teknik Üniversitesi Hematoloji bilim dalında öğretim üyeliği görevini yaparken 1 Aralık 2010’dan sonra Acıbadem Labcell hücre laboratuvarı ve Kordon kanı bankası Mesul Müdürü oldu. 59’u yurt dışı makale olmak üzere 370 den fazla yayına sahip olup, yurt dışı yayınlarının citation oranı 2.5 dir.

Son 18 yıldır hücresel tedavi ürünlerinin geliştirilmesi ve klinik uygulaması ilgili olarak çalışmaktadır. İlk olarak 1998-2007 arasında KTÜ Kemik iliği nakli Merkezi Sorumluluğunu yürüttü. Yine bu süreç içerisinde Sağlık Bakanlığı Kemik iliği nakli Komisyonunda üye ve Kordon kanı bankaları Koordinasyon kurulunda başkan olarak görev yaptı.

2003 yılından sonra KTÜ adına ülkemizin ilk GMP laboratuarının Trabzonda kuruluşunda proje koordinatörü olarak faaliyet gösterdi ve 2007 yılından sonrada bu proje kapsamında GMP şartlarında üretim yeri ruhsatına sahip ilk mesul müdür olarak Mezenkimal kökhücreler başta olmak üzere 14 ayrı hücresel tedavi ürününü ülkemize kazandırdı.

1 Aralık 2010'dan bu yana da Acıbadem sağlık grubu hastaneleri GMP ve Hücre tedavi ürünleri danışmanlığını ve Mesul Müdürlüğünü ile Doku Tipleme Laboratuarları sorumluluğunu yapmakta ve Acıbadem Kozyatağı Kemik iliği nakil merkezinde çalışmaktadır.

Yaptığı önemli çalışmalar arasında, yarı uyumlu nakillerde TCR alfa beta seleksiyonuna ilave olarak APC deplesyonu ile nakil mortalitesi ve komplikasyonlarında 19 hastalık bir seride %50 azalmaya neden olduğunu göstermesi olup bu çalışması devam etmektedir.

Devam eden diğer önemli çalışması ise dünyada ilk kez DMD hastada allogeneik umblikal kord mezenkimal kök hücreleri ile sağlıklı distrofin geninin nakledilebileceğini gösterdiği araştırmasıdır.

Evli ve 2 çocuk babasıdır.

YORUM EKLE