Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Gündem

30 Aralık 2020 Çarşamba 21:35:05

Sosyal Yardım Alamayanlar İçin Açıklama Geldi! Ödeme Yapılacak

Sosyal yardım alamayan kişilere ödeme yapılacak! Devlet, ihtiyaç sahibi olanlara yapacağı ödeme miktarı ve detayları belli oldu! Buna göre Devletten merakla beklenen ödeme müjdesi geldi! İşte Sosyal yardım başvurusu yapacak vatandaşlara ödenecek o tutar ve ayrıntılar.

2020 yılı pek çok insan için oldukça kötü bir yıl olarak addedilmektedir. Bu durumun ilk nedeni dünya çapında kendini gösteren pandemi durumudur.

 • Karantina uygulamaları,
 • Sokağa çıkma kısıtlamaları,
 • Bazı mekanların kapatılması,
 • Vardiya sistemlerinin düzenlenmesi maddi sıkıntıları da beraberinde getirmiştir.

Gerek işçi sınıfı gerekse esnaflar kendilerine göre farklı şekillerde maddi darlık çekmeye başlamıştır. Bu çerçevede piyasada ciddi durgunluk yaşanmaya başlanmıştır. Bankalardan talep edilen kredi miktarının artması da aynı nedenlerden ileri gelmektedir. Devlet yetkilileri ise vatandaşın içine düştüğü durumu sosyal yardım kampanyaları ile gidermeye çalışmaktadır. Bu çerçevede milyonlarca vatandaş maddi devlet yardımından istifade etmiştir.

Sosyal Yardım Alamayanlara Müjde!

Normal şartlar altında kabine toplantısından sonra çıkan yardım kararının 31 Aralık 2020 tarihinde sona ermesi beklenmiştir. Ancak piyasalarda halen;

 • Durgunluk devam etmekte,
 • Nakit akışı azalmakta,
 • İstihdam seviyesi ise düşmektedir.

Devlet sosyal yardımı da sayılan nedenler çerçevesinde kapsamını genişletmiştir. Artık hem zaman olarak hem de kişi sayısı olarak daha geniş kitlelere hitap edilebilmektedir. Bundan sonra, ilk dönemlerde maddi yardım temin edemeyen vatandaşlara da gönderim yapılacaktır. Böylelikle ihtiyaç sahibi olan vatandaşların alım güçlerinin yükseltilmesi amacına ulaşılmaya çalışılmaktadır.

Yardım paketleri kapsamında devlet tarafından vatandaşlara 1000 TL gönderimi gerçekleştirilmektedir. Gönderimlerden sonra iç ticaret piyasalarının canlanması beklenmektedir. Üstelik kulaklara gelen duyumlar yardımların sayısının da artacağı yönündedir. Yani devlet maddi yardım paketlerinde 1000 TL’lik olanla yetinmeyecektir. Kısa süre sonra yeni yardım paketlerinin;

 • Türleri,
 • Kapsamı,
 • İçerikleri
 • Miktarları hakkında resmî açıklama yapılması beklenmektedir.

Farklı yardım paketlerinin yolda olması ise uygulanmakta olan “her alanda destek” politikasının bir sonucudur. Bu zamana kadar yardım alan ailelerin takibi ise TÜED tarafından güncel bir şekilde gerçekleştirilmektedir.

Sosyal Yardımdan Tüm İhtiyaç Sahipleri Yararlanabilecek

TÜED takibinde gerçekleştirilen yardımlar sadece salgınla kısıtlı olarak düşünülmemelidir. Zira, ülkemizde herhangi bir salgın olmadan önce de;

 • Yaşlılar,
 • Dul aylığı alanlar,
 • Yetimler,
 • Diğer ihtiyaç sahipleri ek devlet yardımlarından istifade edebilmiştir.

Yaşanan salgın dönemi sadece yardım paketlerinin miktar ve kişi sayısı yönünden artmasına kapı aralamıştır. Bu çerçevede 1000 TL’lik devlet yardımı bu zamana kadar 3 faz olacak şekilde uygulanmıştır. TÜED tarafından gönderilen resmi talep çerçevesinde 4.faz için çalışmalara başlanmış durumdadır. Bahsedilen önceki dönem yardımları içinde bulunduğumuz yardım sisteminde 4.faza kadar olumsuz etkiler göstermiştir.

Öncesinde emekli ya da dul aylığı gibi ek gelir alanlar ilk 3 faz yardımdan istifade edememişlerdir. Bu çerçevede yapılmaya başlayan çalışmalar 4.fazda durumun değişmesini sağlayacaktır. Çünkü TÜED son fazın hemen hemen tüm vatandaşların istifade edeceği şekilde hazırlanması taraftarıdır. Tabi bu yardımlardan istifade edilebilmesi için kişisel şekilde başvuru yapılması da gerekecektir.

Sosyal Yardım Başvuruları

Günümüzde sosyal yardımlar farklı şekillerde temin edilebilmektedir. Bazı kişilerden ya da kurumlardan yardım alabilmek için sözlü izahlar yeterli gelmektedir. Fakat ne yazık ki insanların iyi niyetlerini kötüye kullanmak isteyen geniş bir kitle bulunmaktadır. Bu da ortada ihtiyaç durumu olmamasına karşın yardım alan bir kesimin oluşmasına neden olmuştur. Devlet, sadece ihtiyaç sahiplerinin yardım alması adına oldukça kullanışlı bir başvuru sistemi geliştirmiştir.

İhtiyaç sahipleri sosyal yardım başvurusunu bireysel bir şekilde yapmak zorundadır. Bireysel olacak şekilde ayarlanacak yardımlar için ilk etapta e-devlet sistemine giriş yapılmalıdır. Girişlerden sonra başvuruların sisteme kaydettirilmesi yeterli olacaktır. Böylelikle devlet yetkilileri kişilerin tüm resmi kayıtlarına erişim sağlamış olmaktadır. Erişim sonrasında yardım veyahut ret kadarı alınmaktadır.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı