Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Gündem

23 Mayıs 2020 Cumartesi 21:56:55

Sosyal Yardımlara Başvuru Yapanlara Kritik Uyarı! Yalan ve Sahte E-Devlet Dolandırıcılarına Kanmayın

Koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında Devletten sosyal yardımlar tüm hızıyla sürüyor. Koronavirüs sürecinde ihtiyaç sahibi vatandaşların ihtiyaçlarının karşılanması noktasında Devletten 1000 TL 3. Faz sosyal yardım başvuruları alınmaya devam ediyor. Birinci ve İkinci faz sosyal yardımlar kapsamında 4 milyon 400 bin aileye 1000'er TL yardım ödemesi gerçekleştirilmişti. 3. faz ödemelerle ilgili E-Devlet üzerinden başvurular alınmaya devam ederken sanki E-Devlet üzerinden geliyormuş gibi gönderilen kötüniyetli ve sahte SMS, mail ve mesajlarla ilgili uzmanlardan uyarı geldi! E-Devlet platformunu alet ederek sahte ve vatandaşı kandırmaya yönelik kötüniyetli odaklardan gelen mesajlara güvenerek bilgilerinizi vermeyin! Detaylar haberimizde…

Koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında Devletten sosyal yardımlar tüm hızıyla sürüyor. Koronavirüs sürecinde ihtiyaç sahibi vatandaşların ihtiyaçlarının karşılanması noktasında Devletten 1000 TL 3. Faz sosyal yardım başvuruları alınmaya devam ediyor. Birinci ve İkinci faz sosyal yardımlar kapsamında 4 milyon 400 bin aileye 1000’er TL yardım ödemesi gerçekleştirilmişti. 3. faz ödemelerle ilgili E-Devlet üzerinden başvurular alınmaya devam ederken sanki E-Devlet üzerinden geliyormuş gibi gönderilen kötüniyetli ve sahte SMS, mail ve mesajlarla ilgili uzmanlardan uyarı geldi! E-Devlet platformunu alet ederek sahte ve vatandaşı kandırmaya yönelik kötüniyetli odaklardan gelen mesajlara güvenerek bilgilerinizi vermeyin! Detaylar haberimizde…

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve ardından Türkiye’ye de 10 Mart 2020 tarihinde giriş yapan Covid-19 yeni tip Koronavirüs, tüm Dünyayı etkisi altına devam ediyor. Zorlu Koronavirüs salgını sürecinde Devletten ihtiyaç sahibi vatandaşlara yardımlar da sürüyor. Devlet, Koronavirüs nedeniyle ekonomik anlamda zorluk yaşayan ailelere birinci, ikinci ve üçüncü faz sosyal yardımlar çerçevesinde 1000 TL ödeme gerçekleştiriyor. İlk 2 faz kapsamında başvuru alınmaksızın 4 milyon 400 bin aileye destek sağlanırken 3. faz desteklere E-Devlet üzerinden başvuru alınmaya başlandı.

E-Devlet üzerinden 3. Faz sosyal yardım başvurularının başlamasının ardından dolandırıcılar da harekete geçti! Dolandırıcılar, vatandaşın kimlik bilgilerinden kredi kartı bilgilerine kadar pek çok bilgiyi elde edebilmek için sahte siteler, programlar ve SMS, Mail bilgilendirmeleri gibi yollarla kötüniyetli davranışlarına hız verdi. Bu süreçte sosyal yardım başvurularının internet üzerinden, E-Devlet platformundan yapılmasıyla birlikte binlerce hatta milyonlarca vatandaş da bu dolandırıcıların hedefi haline gelebilir! Uzmanlar, bu günlerde kaynağının birden fazla yerden doğrulanmadığı bir SMS, Mail vb. mesajın ciddiye alınmaması ve bu mesajlara geri dönüş yapılmaması gerektiğini belirtiyor!

DOLANDIRICILARIN HEDEFİNDEKİ VATANDAŞLARA UYARI! SMS VE MAİLLERE DİKKAT

Koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında E-Devlet üzerinden başvuruların alınmasının başlamasıyla birlikte dolandırıcılar da bu durumu kötüniyetli amaçları için kullanmaya çalışıyor. Dolandırıcılar, vatandaşları, telefon ve eposta adreslerine gönderdikleri Mail ve SMS’lerle ‘Hak Kazandınız.’ ‘Tıklayarak 1000 TL Ödemenizi alın.’ ‘Yardım almaya hak kazandınız.’ ‘Devletten para alabilirsiniz, ödemeniz onaylandı!’ tarzı yalan ve yanıltıcı bilgilerle ağlarına çekiyor. Uzmanlar bu SMS ve Maillere geri dönüş yapılmaması ve hatta ileri derecede dolandırıcılarla muhattap olunması durumunda Polise haber verilmesi gerektiğini belirtiyorlar. 

FARKLI KAYNAKLARDAN DOĞRULAMAK ŞART!

E-Devlet’ten veya farklı bir kaynaktan geldiği belirtilen SMS ve Maillerin farklı kaynaklardan doğrulanması gerektiğini belirten Uzmanlar, hiçbir sms ve maile doğrudan inanılmaması ve ‘oltaya atlanılmaması’ konusunda fikir beyan ediyorlar.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

Güncel Haberler

Yukarı