Swap Nedir, Finansal Swap Ne Anlama Geliyor? İşte Tüm Merak Edilenler

Swap nedir? Takas Hangi Araçlar ile Yapılır? Gibi sıklıkla gündeme gelen finans sorularına dair cevaplar…

Swap Nedir, Finansal Swap Ne Anlama Geliyor? İşte Tüm Merak Edilenler

Son zamanlarda ülkemizde çok duyduğumuz ve uluslararası alanda kullandığımız swap nedir ve nasıl yapılır sorularını cevaplayabiliriz. Swap, her iki tarafın varlıklarını veya borçlarını birbirine bağlayarak nakit akışlarını değiştirdikleri veya değerli eşya ve varlıkları birbirleriyle takas ettikleri bir yöntemdir. Swap işleminin temeli, faiz oranları ve döviz kurlarındaki gelişmeleri sınırlamak ve ortaya çıkabilecek riskleri en aza indirmektir. Swap, genellikle değişken döviz kuru olan ekonomiler ve ülkeler tarafından tercih edilen, döviz kurundaki dalgalanmalar nedeniyle yatırımcıların zarar görmesini önlemek için ihtiyaç duyulduğunda piyasaya nakit akışı sağlamak için yapılan bir işlemdir.

Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu tarafından yapılan anlaşmalar çerçevesinde çeşitli ülkelerle yapılan swap anlaşmaları iptal edilmiş veya swap anlaşmalarının miktarı artırılmıştır. Takas nedir, hangi araçlarla takas edilebileceği öncelikli olarak parayla cevaplanabilir. Uluslararası arenada parayla takas yapılabileceği gibi değerli emtialar üzerinde takas işlemleri de yapılabilir.

Swap, son zamanların en çok duyulan terimlerinden biridir. Bu terim bugün birçokları tarafından merak konusu haline geldi. Kısaca "Swap"; Finans dünyasında yaygın olarak kullanılan ve her iki tarafın da finansal araçlarını takas ettiği bir sözleşmedir. Bu nedenle swap işlemleri; bu sözleşmeden kaynaklanmaktadır. Takasın ne anlama geldiği sorusuna yanıt olarak; TDK'ya göre "Swap" kelimesi; "Değiştirmek" veya "ticaret yapmak" anlamına gelir.

Swap Ne Anlama Gelmektedir?

Swap kelimesi çoğunlukla finansal olarak; Değişim ve değişim anlamında kullanılır. Finans dünyasında, iki tarafın finansal araçlarını takas ettiği bir sözleşme olarak tanımlanabilir. Swap, nakit akışını değiştirmeye yönelik herhangi bir finansal anlaşma olarak da açıklanabilir. Çünkü iki taraf arasında sabit veya değişken faiz oranı ödemeleri var. Bu ödemeler, belirli bir süre için; swap işlemleri ile takas edilir ve işlemler taraflar arasında sözleşme ile gerçekleştirilir. Döviz kurları, faiz oranları, hisse senedi endeksleri ve emtia fiyatlarına göre işlem görebilir. Çoğu opsiyon ve vadeli işlem sözleşmesinin aksine, takas bir borsa aracı değildir. Bunun yerine, takas, bazı piyasalarda işlem gören bir sözleşmedir. Döviz swap veya faiz oranı swap işlemleri, piyasadaki en yaygın swap türleridir.

Swap Nedir?

Piyasalardaki swap işlemleri, borçların farklı faiz türleri ile takası olarak tanımlanabilir. Takas; Genellikle faiz oranlarına, hisse senedi endekslerine veya döviz kurlarına bağlı olarak işlem görür. Kısa sürede takas işlemleri; En çok kullanılan finansal işlemlerden biri haline geldi. Takas oranları, bir kişi; kısa vadeli piyasalara karşı talep ettiği sabit oranlardır. Piyasadaki farklı swap türlerine swap oranları uygulanmaktadır. Başka bir para birimindekiler için bir döviz değişimi; bir tür faiz ödemesi değişimidir. İşlem yapılacak paritede iki farklı para biriminin faiz oranları arasında hesaplanan fark; Takas oranını belirler. Bir swap oranlı işlemde, swapın sabit oranlı kısmının nakit akışı, işlem yapıldığında belirlenebilir. Değişken oranlı kısmın nakit akışı, sıfırlama tarihlerinde periyodik olarak belirlenir. Forex piyasalarında yapılan işlemler genellikle iki günlük valörlü bir tarih olduğundan; Farklı bir sistem var. Bu sistemde; Genellikle Çarşamba günleri, karşılık gelen takaslar x3'ü yansıtır. Böylelikle hafta sonu düşecek işlem swapları hafta içi uygulanmaktadır.

YORUM EKLE