Tüm emeklilere 4 bin 500 TL ödeme yapılıyor! Bu hakkınızı hemen alın

Türkiye’de yaşamakta olan 13,2 milyon emekli vatandaşımızın ekonomik olarak yaşamış oldukları sıkıntılar ortada. Özellikle en düşük emekli maaşı üzerinden emekli maaşı alan kişilerin geçinebilmeleri için en az bir o kadar daha ücret almaları gerekiyor. Türkiye Emekliler Derneği tarafından yapılan açıklamalar neticesinde ortada olan sonuçlar şok edici seviyede. En düşük emekli maaşı üzerinden emekli maaşı alan kişilerin toplam 1500 TL ödeme aldıkları ülkemizde asgari ücret 2 bin 324 TL olarak belirlenmişti.

Tüm emeklilere 4 bin 500 TL ödeme yapılıyor! Bu hakkınızı hemen alın

Türkiye’de yaşamakta olan 13,2 milyon emekli vatandaşımızın ekonomik olarak yaşamış oldukları sıkıntılar ortada. Özellikle en düşük emekli maaşı üzerinden emekli maaşı alan kişilerin geçinebilmeleri için en az bir o kadar daha ücret almaları gerekiyor. Türkiye Emekliler Derneği tarafından yapılan açıklamalar neticesinde ortada olan sonuçlar şok edici seviyede. En düşük emekli maaşı üzerinden emekli maaşı alan kişilerin toplam 1500 TL ödeme aldıkları ülkemizde asgari ücret 2 bin 324 TL olarak belirlenmişti. Bu da emekli kişilerin rahat bir şekilde geçinebilmesi için daha fazla ödeneğe ihtiyacı olduğunu apaçık bir şekilde gösteriyor. Başta 13,2 milyon emeklinin rahat bir şekilde geçinebilmesi için vatandaşlarımızın en az 3 bin TL daha ödenek alması gerektiği kanaatinde olan Türkiye Emekliler Derneği tarafından ciddi bir eleştiri daha yapıldı. Temmuz enflasyon zammı alan emeklilerin içerisinde bazı emekli gruplarının emekli maaşına zam yapılmadı. Zam yapılmamasının en büyük nedeni ise 1200 TL olan emekli maaşının 1500 TL olması idi. Ortada 300 TL’lik bir fark vardı ancak yapılan zam ile beraber ortalama bir emekli maaşına 400 TL zam yapıldı. Burada ki 400 TL’lik farkın hesabını kimse vermedi.

Emekliler, "Avans hayata geçerse nakit ihtiyaçlarımızı kolayca karşılarız. Hem faizsiz olması hem de küçük taksitlerle geri ödenecek olmasıyla bizleri rahatlatır. Müjde bekliyoruz" diyor. Avansın tutarı için de "3 maaş kadar olsun" değerlendirmesi yapılıyor. Eğer talepler hayata geçerse, emekliler nakit destek ihtiyacı olduğunda SGK'ya yazılı başvurarak avans isteyebilecek. Emeklilere en düşük ödemenin bin 500 TL olduğu dikkate alındığında, en az 4 bin 500 TL avans çekilebilecek. Milyonlarca emekli vatandaşımızı ilgilendiren bu avans uygulamasının en merak edilen tarafı ise geri ödemelerin nasıl yapılacağı idi. Eğer emekli vatandaşlarımız kullanmış oldukları avansları 12 ay ya da 36 ay gibi aralıkta ödeyecekse herhangi bir sorun yok. Ancak bir emekliye 12 aydan daha kısa bir süre içerisinde geri ödemesi talep ediliyorsa bu arada ekonomik pek çok sıkıntı yaşanacaktır. 4 bin 500 TL 36 ay vade ile ödendiği zaman emekli kişinin ödemesi gereken bedel 125 TL olarak hesaplanır. Ancak 12 ay gibi kısa bir süre içerisinde ödenmesi talep edilir ise 375 TL her ay ödeme yapması gerekiyor. Bu da emekli maaşının her ay otomatik olarak bin 125 TL’ye düşmesi anlamına gelir. Böyle bir durumun ne kadar sakıncalı olacağı tahmin edilebiliyordur herhalde. Peki, ödemeler nasıl olacak?

4 BİN 500 TL AVANS NASIL ÖDENECEK?

Emekli maaşı üzerinden 4 bin 500 TL avans kullanacak olan bir emekli vatandaşımız;

  • 12 ay ya da 36 ay aralığında dilediği gibi vade seçebilir
  • 12 ay erteleme talep edebilir
  • İlk 3 ayı erteleme talep edebilir
  • Taksit aralığında duraklatma işlemi yapabilir

HANGİ BANKALAR AVANS KREDİ VERECEK?

Sadece kamu bankalarından alınabilecek olan avans kredi şu aşamada tüm özel ya da kamu bankaları tarafından alınabilir duruma gelmiştir. Emekli vatandaşımız dilediği her bankadan (Sadece emekli maaşı alınan banka) 4 bin 500 TL avans kredi çekebilir. Bu çekilen kredinin ödemelerini ise 12 ay ile 36 ay aralığında kendi belirlediği vadeye göre ödeyebilir.

YORUM EKLE