Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Finans

29 Aralık 2020 Salı 16:46:40

Son Güncelleme: 29/12/2020 17:02:24

Türkiye ile İngiltere arasında gümrüksüz ticaret anlaşması imzalandı!

İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılmasının ardından mümkün hale gelen Türkiye ile İngiltere arasındaki gümrüksüz ticaret anlaşması nihayet imzalandı.

Aylardır beklenen İngiltere ile Türkiye arasındaki “Serbest Ticaret Anlaşması” (STA) 1 Ocak 2021’de yürürlüğe girmek üzere imzalandı. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, anlaşmanın bütün tarım ve sanayi ürünlerini içerdiğini kaydetti. Bu STA’nın iki ülke ilişkilerinin olumlu süreceği bir döneme işaret ettiğini kaydeden Pekcan, Gümrük Birliği’nin kazanımlarının daha da kökleşeceğini ifade etti.

Hem tarım hem sanayi ürünlerini kapsıyor

Anlaşma sayesinde Türkiye’den İngiltere’ye yapılan ihracatın yüzde 75’i vergi yükünden kurtulmuş oldu. Anlaşmayla birlikte 2.4 milyar dolarlık zararın engellendiğini kaydeden Pekcan, İngiliz ve Türk iş insanlarının içinin rahat olabileceğini kaydetti. Tarifesiz Serbest Ticaret Anlaşması’nın nihayet mümkün hale geldiğini kaydeden Pekcan, anlaşmanın bütün tarım ve sanayi ürünlerini kapsamasının önemine değindi.

Ticaret hacmi 20 milyar dolara yaklaştı!

Böylece İngiltere, çalkantılı Brexit süreci sonrası ilk kez bir ticaret anlaşmasına imza atmış oldu. Bu anlaşma, İngiltere’nin AB’den kopuşunun ardından Türkiye ile yürüteceği ilişkilerin rotasını da belirlemiş oldu. Türkiye ile İngiltere arasında daha pozitif ticari ilişkilerin kurulacağı kaydediliyor. İki ülke arasındaki ticaret hacminin 20 milyar dolara yaklaşması bu ilişkilerin daha da derinleştirileceğini gösteriyor.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı